Ide to. V ktorej nemocnici sú predčasniatka v kontakte koža na kožu hneď po narodení?

Keď sa narodí bábätko predčasne, tak je bežná prax, že ho okamžite po narodení berú preč a rodičia sú vydesení, čo sa deje, a netušia, kde ich bábätko je alebo ako sa má.

Nemusí to tak byť. Kontakt koža na kožu sa nevylučuje s poskytnutím potrebnej zdravotnej starostlivosti a využitím potrebnej techniky zaisťujúcej prežitie bábätka. Kombinácia kontaktu koža na kožu spolu s potrebnou podporou napríklad dýchania bábätka, infúzií s antibiotikami či glukózou, monitorovaním a podobne dáva bábätku najväčšiu šancu na prežitie.

Príkladom je pôrodnica v kanadskom Vancouveri, ktorá oslávila v júli 2020 jeden rok od zavedenia programu, pri ktorom zostáva predčasne narodené bábätko v kontakte koža na kožu s matkou okamžite po narodení bábätka. Tento čas je kľúčový pre adaptáciu bábätka na prostredie mimo maternice, stabilizuje telesné funkcie bábätka (najmä dýchanie, srdcovú činnosť, telesnú teplotu), napomáha tvorbe mlieka a dojčeniu a vytvoreniu popôrodnej vzťahovej väzby bábätka s matkou. Bábätko v súvislom kontakte koža na kožu s matkou sa lepšie vyspí a využije z potravy viac živín. V článku kanadskej stanice CBC sa opisuje príklad Nicole Dillmanovej, ktorá porodila predčasne v 31. týždni pred rokom a jej bábätko Eleanor s ňou bez separácie zostalo v kontakte koža na kožu, hoci mu CPAP poskytoval podporu dýchania a bolo napojené na infúziu. Bábätko teda neodniesli do inkubátora, a to v článku opisujú ako jeden zo spôsobov znižovania stresu a traumatizácie po predčasnom pôrode. Pozrite si naše video predčasne narodených bábätiek v kontakte koža na kožu, ktoré sa dojčia.

Občianske združenie MAMILA zorganizovalo v roku 2016 celoslovenskú konferenciu s expertom v oblasti neonatológie a pôrodníctva, vývinovej neurovedy, dr. Nilsom Bergmanom (celú konferenciu si môžete vypočuť v tomto zázname), ktorý zdôrazňuje, že kontakt koža na kožu s matkou (odborne nazývaný Materská starostlivosť klokankovaním)  je pre dieťa úplne základná potreba, ovplyvňuje jeho prežitie, náchylnosť na choroby, imunity či prospievanie.

Napriek tomu pôrodnica vo Vancouveri oslavuje rok od zavedenia tohto postupu do praxe s tým, že sú jediní, ktorí takto pomáhajú bábätkám v celej severnej Amerike. Články, ktoré hovoria o tomto výročí, hovoria o „špeciálnej“ starostlivosti o novorodencov. Z hľadiska všetkých parametrov je kontakt koža na kožu vedecky podložený iný spôsob starostlivosti, ktorý by mal byť štandardom a nahradiť separáciu či umiestnenie bábätka do inkubátora. Pre materskú starostlivosť klokankovaním neexistujú kontraindikácie, matky ani bábätká nemusia pre ňu spĺňať žiadne špeciálne kritériá ani nemusia byť špeciálne vyberané.

Nemocnica na svojich stránkach vysvetľuje: „Starostlivosť a liečba poskytnuté počas prvej hodiny života môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou alebo dlhodobými zdravotnými následkami.“ Prvú hodinu u nich za posledný rok strávilo v kontakte koža na kožu s matkou viac ako 200 predčasne narodených a chorých bábätiek a ich rodín.

Na zmeny v ošetrovateľských postupoch sa nemocnica pripravovala už od roku 2011 a v súčasnosti je zlatá hodinka súčasťou všetkých postupov pri príjme novorodencov na novorodeneckú jednotku intenzívnej starostlivosti. Programový riaditeľ, neonatológ a pediater, dr. Deepak Manhas z nemocnice povedal: „V skutočnosti sme pred zavedením tejto zmeny strávili veľa času tým, že sme pri presune bábätka od matky na neonatologickú JIS, museli bábätko odpojiť z viacerých prístrojov.“ Teraz bábätko dostane potrebnú liečbu bezodkladne a počas kontaktu so svojou matkou.

V MAMILE sa téme pomoci predčasne narodeným bábätkám na princípe medicíny založenej na dôkazoch venujeme už mnoho rokov a ponúkame vám vedecké odpovede na časté otázky v našich článkoch:

1) Môžu byť predčasne narodené bábätká dojčené?
Predčasne narodené bábätká potrebujú dojčenie ešte viac ako všetky ostatné bábätká.

2) Predčasne narodené bábätká predsa potrebujú byť v inkubátore a nesmú byť rušené, nie?
Kontakt koža na kožu prináša v starostlivosti o predčasniatka oveľa lepšie výsledky ako inkubátor, v ktorom je bábätko samo. 

3) Nie sú predčasne narodené bábätká z dojčenia unavené? 
Predčasne narodené bábätká prospievajú lepšie, ak sú dojčené. 

4) Čo ochráni bábätká pred najobávanejším ochorením predčasne narodených detí?
Nekrotizujúca enterokolitída je strašiak pre zdravie predčasne narodených detí a zomiera na ňu veľa detí. Existuje však spôsob, ako tomu zabrániť.

5) Nepotrebujú predčasne narodené bábätká hlavne odpočívať, aby sa im mohol rozvíjať mozog?
Na rozvoj mozgu potrebujú predčasniatka jednu vec, ktorú im dokážu poskytnúť matky.

6) Štúdie poukazujú na to, že práve dojčenie predčasne narodených bábätiek je kritické pre ich prežitie. Napríklad štúdia WHO z roku 2021 porovnávajúca prežívanie predčasne narodených bábätiek v inkubátoroch vs. v Materskej starostlivosti klokankovaním musela byť predčasne ukončená v dôsledku štatisticky významnejšieho počtu bábätiek, ktorú umierali v skupine detí pridelených do starostlivosti prostredníctvom inkubátora. WHO na základe týchto výsledkov plánuje, že prehodnotí štandardné odporúčania pre prax tak, aby okamžitý kontakt koža na kožu bol súčasťou starostlivosti o predčasne narodené bábätká.

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Veda a dojčenie > Ide to. V ktorej nemocnici sú predčasniatka v kontakte koža na kožu hneď po narodení?