Štúdia: Materské mlieko dokáže neutralizovať koronavírus

Od začiatku pandémie si ľudia kládli otázku, aké odporúčania dať dojčiacim ženám, či je možné, aby sa dieťa nakazilo od matky prostredníctvom dojčenia, a či prevažujú dôvody pre dojčenie alebo  je dojčenie rizikové.

Tento typ úvah odráža všeobecnú nedôveru, ktoré spoločnosť má voči dojčeniu. Hoci vieme, že choré dieťa potrebuje dojčenie ešte viac než zdravé, hoci vieme, že materské mlieko vždy obsahuje látky podporujúce imunitu dieťaťa, pozitívne vlastnosti materského mlieka a dojčenia sa pri vytváraní praktických odporúčaní vždy bagatelizujú. Netýka sa to len pandémie koronavírusu. Dojčiace matky sa na o. z. MAMILA už dlhé roky obracajú s tým, či musia skutočne prestať dojčiť po tom, čo dostali odporúčanie prestať dojčiť pre to, že majú hnačku, vracajú, majú nádchu, chrípku či inú infekciu, prípadne dokonca dostali odporúčanie nedojčiť, lebo majú horúčku.

Napriek tomu, že v období humanitárnych kríz a epidémií vyzývajú WHO a UNICEF na to, aby sa podporovalo dojčenie ešte viac než pred tým, v našej spoločnosti je paradoxne dojčenie považované za vinné, kým sa nepreukáže jeho nevina. Už od začiatku pandémie o. z. MAMILA upozorňovalo na príbehy žien, ktorým po pôrode neumožnili byť so svojimi deťmi, často aj bez toho, aby mali vôbec pozitívny test na koronavírus, jednoducho „preventívne“. Predčasne narodené deti nevideli svojich rodičov celé mesiace. Od jesene mnohým ženám po pozitívnom teste alebo pri príznakoch ochorenia automaticky bábätká odobrali a niektoré z nich ich veľmi dlho, niekedy aj viac mesiacov nevideli.

Pomôžte nám pokračovať v podpore dojčenia, poukážte 2 % z daní MAMILE a dojčeniu.

A to napriek tomu, že už od marca sa publikovali štúdie, ktoré poukazovali na to, že dojčenie je dôležité aj v situácii, že má matka  pozitívny test alebo chorá na Covid.

Najnovšia štúdia publikovaná 9. februára 2021 skúmala materské mlieko žien, ktoré mali Covid. Štúdia nepreukázala, že by bol možný prenos koronavírusu SARS-CoV-2 materským mliekom. Navyše materské mlieko žien s Covidom až v 76 % obsahovalo špecifické protilátky typu IgA a až v 80 % špecifické protilátky IgG. 62 % vzoriek materského mlieka bolo schopných v podmienkach in vitro neutralizovať koronavírus, pričom vzorky mlieka zozbierané pred pandémiou koronavírusu to nedokážu.

Záverom štúdia podporuje doposiaľ publikované odporúčania pokračovať v dojčení počas ochorenia COVID-19.

Referencia:

https://mbio.asm.org/content/12/1/e03192-20

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Veda a dojčenie > Štúdia: Materské mlieko dokáže neutralizovať koronavírus