Malé molekuly v materskom mlieku chránia pred atopiou

Búrame mýty o dojčení
Nesprávna rada: "Dojčenie nijako nepomôže pri atopickom ekzéme či alergiách."
Skutočnosť: Je známe, že dojčenie je významný ochranný faktor z hľadiska alergií či atopického ekzému. A vedci teraz urobili objav, ktorý vysvetľuje, prečo to tak je. V materskom mlieku sa nachádza takmer tisíc drobných molekúl, miRNA, z ktorých niektoré pomáhajú dojčeným bábätkám z hľadiska alergií či atopického ekzému. Čím dlhšie dojčenie trvá, tým je tento efekt materského mlieka významnejší. To neznamená, že by dojčené deti nemohli mať alergiu alebo atopický ekzém, ale výskyt týchto ochorení je vyšší, ak deti nie sú dojčené.


Bábätká, ktorým sa nerozvinula atopia, konzumovali v priemere väčšie množstvá miRNA-375-3p (miR-375) v materskom mlieku. Vedci tiež zistili, že hladiny tejto miRNA sa zvyšovali s pokračujúcim obdobím dojčenia a že matky s nižším indexom telesnej hmotnosti mali tendenciu mať vyššiu koncentráciu miR-375:
"Skutočnosť, že obsah miR-375 sa postupne zvyšuje, môže vysvetliť, prečo bolo dlhodobé dojčenie v niektorých štúdiách spojené so zníženou mierou atopie," povedal Hicks, ktorý štúdiu pripravoval. Poznamenal, že k najväčšiemu nárastu miR-375 došlo v prvom mesiaci po narodení, ale že stúpajúci trend pokračoval ďalej medzi jedným až štvrtým mesiacom.

Vedecký zdroj:
Steven D Hicks, Ramin Beheshti, Desirae Chandran, Kaitlyn Warren, Alexandra Confair. Infant consumption of microRNA miR-375 in human milk lipids is associated with protection from atopy. The American Journal of Clinical Nutrition, 2022; DOI: 10.1093/ajcn/nqac266

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Veda a dojčenie > Malé molekuly v materskom mlieku chránia pred atopiou