Bojkot pevné stravy

Eliška    03.10.2022, 15:06

Dobrý den, moje roční dcerka začala ze dne na den odmítat veškerou pevnou stravu a stále se chce jen kojit. Je to cca 10 dní zpět, co byla nemocná, pro tyto situace mám maximální pochopení a nechávám ji se výhradně kojit, ale toto už je k nevydržení. Sápe se mi do výstřihu co 20 minut a jakmile jí nabidnu normální stravu, ignoruje ji nebo brečí a opět se sápe do výstřihu, čili hlad má, ale odmítá jíst i její oblíbené potraviny. Jsem už zoufalá, naštvaná, nechci ji tak často kojit. Chci, aby jedla normální jídlo. Prosím o nějakou radu, jak se z toho nezbláznit. Už jsem ve stavu, že vzteky brečím. Nebyla nikdy velký jedlík, ale aktuálně se stala na prsu totálně závislá. Nechci, aby se stal z jídla boj. Ani po ní nechci, aby snědla vše, co jí dám na talíř, ale tento protest či co to je, neskutečně mi to drásá nervy. Děkuji za jakoukoliv radu.

Milá Eliško,

situácia, kedy bábätko počas choroby odmieta jesť jedlo, je pomerne typická a chráni bábätko pred zoznamovaním sa s cudzorodými bielkovinami v čase, kedy je imunitný systém bábätka zamestnaný bojom s ochorením. Navyše návrat k výlučnému dojčeniu znamená pre bábätko vyšší príjem materského mlieka, ktoré je plné látok podporujúcich správne fungovanie imunitného systému a protilátok. Toto obdobie môže trvať určitú dobu aj po tom, čo už bábätko nemá akútne prejavy ochorenia. Správanie vášho bábätka preto môže byť úplne normálne. To neznamená, že bábätko už nikdy nezačne papať alebo že začína odmietať jedlo kvôli tomu, že má možnosť sa dojčiť podľa svojich potrieb. Je pochopiteľné, že sa obávate, či dieťatku niečo nechýba alebo vás možno trápi, či toto vôbec skončí a niečo sa nezanedbalo. Keď však bude bábätko zdravé, celkom iste sa bude chcieť vrátiť k skúšaniu rôznych chutí, vôní a konzistencie potravy a hre s jedlom, pri ktorej znova začne papať. Prechodne vašej dcérke stačí materské mlieko ako jediný zdroj výživy a mnohým bábätkám v tejto situácii veľmi pomáha, ak prestanú cítiť tlak na to, aby sa menej dojčili a viac papali. Ak budete vedieť, že bábätku teraz nič nechýba, možno aj pre vás bude jednoduchšie na pár dní prijať fakt, že teraz budete možno dojčiť častejšie alebo dlhšie a dcérka nebude veľa papať. Tu je zopár tipov, ako uľahčiť návrat bábätka k papaniu:

1) Pokračujte v dojčení, dojčenie nijako neobmedzujte ani dieťatku dojčenie neodmietajte.
2) Nenúťte dieťatko do jedla. Netlačte na naňho.
3) Začnite tým, že mu budete v prvom rade ponúkať jedlá, ktoré má rado. Z nich vychádzajte, keď sa mu budete snažiť dávať nové jedlá - dávajte mu podobné jedlá ako tie, čo mu už chutia.
4) Mnohé takéto deti nemajú rady, keď sa im do jedla snažíte miešať niečo nové.
5) Dávajte mu čo najviac toho, čo má rado.
6) Skúste postupne vytvárať príležitosti, aby sa mohlo hrať s novým jedlom, chytať ho bez toho, aby ste chceli, aby ho jedlo. Takéto deti potrebujú veľa príležitostí na skúmanie jedla a veľa šancí na ochutnanie.
7) Väčšinou nefungujú stratégie typu "vidieť iné deti jesť", "nechať ho vyhladovať", "dať do pusinky niečo, keď sa nedíva", "dávať mu vybrať, že bude jej toto alebo nič" a podobne.
8) Nerozprávajte pred dieťatkom o tom, že "nechce papať".
9) Väčšinou nefunguje žiadne "podplácanie" darčekmi, hračkami, tanierikmi, sladkosťami.

Nemusíte sa obávať toho, že ak teraz dcérke umožníte sa dojčiť tak často, ako to potrebuje, nebude sa už chcieť kŕmiť jedlom v budúcnosti a stane sa „závislou“ na dojčení. Ak prijmete, že situácia s dojčením a papaním teraz vyzerá takto a ide o prechodnú situáciu, bude aj pre vás toto jednoduchšie.

Vaša dcérka by naďalej mala priberať, ak by sa jej priberanie zastavilo alebo by začala chudnúť, môže mať zmysel prehodnotiť celú situáciu osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Bojkot pevné stravy