Problémy s dojčením po zápale prsníka

Lívia    04.10.2022, 13:09

Dobrý deň, prosím, o radu. Dva týždne po narodení dcérky som dostala zápal prsníka. V dôsledku toho a kvôli radám z okolia, že mám málo mlieka po zápale, pretože chce byť často prisatá, som začala malej dávať umelé mlieko. Momentálne má 9 týždňov, pekne sa prisaje na prsník, avšak umelé mliečko zvyknem dávať v popoludňajších, resp. večerných hodinách, kedy aj po pití z prsníka si ešte cmúľa päsťičku a mrnčí. Prosím Vás, je možné ešte tento stav zmeniť a vrátiť sa k úplnému dojčeniu? Ďakujem.

Milá Lívia,

v tejto situácii je možné urobiť kroky pre to, aby sa zvýšil príjem mlieka zo strany bábätka a postupne tak bolo možné odstrániť dokrmovanie a vrátiť sa k výlučnému dojčeniu. V tejto situácii vám odporúčame stretnúť sa osobne s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Budete tak môcť vyhodnotiť, čo presne sa pri dojčení deje, ako si vysvetliť správanie bábätka

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Laktačná poradkyňa by vám mohla pomôcť zlepšiť dojčenie, prestať postupne dokrmovať umelým mliekom a vrátiť sa k výlučnému dojčeniu. Vaše bábätko je maličké, je veľká šanca, že sa to podarí, v tejto situácii je možné urobiť veľa pre to, aby sa zvýšila tvorba mlieka, aby sa zvýšil príjem materského mlieka zo strany bábätka pri dojčení a pre to, aby bolo možné sa časom vrátiť k výlučnému dojčeniu (teda postupne prestať dokrmovať umelým mliekom).

Pre návrat k výlučnému dojčeniu je možné urobiť viaceré kroky, ktoré vám bude postupne poradkyňa pri dojčení odporúčať podľa individuálneho vývoja vašej situácie. V tejto situácii potrebujete odporúčania šité na mieru vašej situácii:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a tiež rovnomerné vyprázdňovanie prsníka (čo je prevencia vzniku zápalu prsníka v budúcnosti). Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Takto pomôžete bábätku získavať z prsníka podstatne viac mlieka a je pravdepodobné, že bábätko bude potom aj v poobedňajších hodinách či večer spokojnejšie. Staršie bábätká už pri pomalšom toku mlieka nezaspávajú, ale začnú sa od prsníka odtláčať, hnevať sa na ňom a môžu si potom cmúľať pästičku, prstíky a nahrádzať si tak satie, ktoré by ešte mali zažívať na prsníku. Stláčaním prsníka tomuto prejdete, pretože bábätko bude získavať dostatočný tok mlieka.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bolo v niektorých časoch dňa potrebné bábätko dokrmovať, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) V situácii, ktorú opisujete, môže pomôcť pre zlepšenie aj zvýšenie tvorby mlieka bylinkami:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Problémy s dojčením po zápale prsníka