Je to reflux?

zuzana    25.03.2013, 18:17

Dobry den, mam 5 tyzdnovu dceru, kojim s medela suplementorom. mlieka mam menej, v suplementore dokrmujem UM. bola u mna laktacna poradkyna, beriem senovku, benedikt. otazka: nasa mala niekedy - tak 3-5x za den, ca. pol hodku po kojeni trochu vygrcne. ma stikutku 1-3x denne. nechavam ju po kojeni na mne zaspat a potom prenesiem do postielky. v postielke obcas spi pokojne ale obcas sa velmi vrti, hmyzri, pretahuje, vydava chrcice zvuky. toto hmyrenie robi obsac aj po kojeni. pocas dna pije casto a kratsie, v noci pije 1-2x. pocas dna-vacsinou podvecer sa pri kojeni trosku napije a potom sa odtiahne od prsa. toto urobi aj 10x aj viac. vcera pomohlo, ze sme ju ponosili, potom okupali a po hodine sa na pres uz neodtahovala. chcem sa opytat, ci to je reflux, alebo nieco ine? co mozem urobit, aby sa pocas spanku nekrutila, nehmyrila a nevydavala chrciace zvuky? mam to riesit s pediatrom. pribera podla mna ok. za tyzden ca 180g.dakujem zuzana

Milá Zuzana,

nie, toto, čo popisujete, nie je problém. Navyše samotné zvracanie, ak nie je sprevádzané ničím iným a bábätko zároveň prospieva, nie je niečím, čo treba riešiť, aj napriek tomu, že to pravdepodobne rodičov znepokojuje. Ak sa aj stane, že materské mliečko tečie aj z nošteka (často napr. pri dojčení poležiačky), nie je to problém.

Netreba teda robiť špeciálne opatrenia, netreba robiť odstupy medzi dojčeniami ani dojčenie obmedzovať - takéto opatrenia by mohli naopak viesť k potenciálnym problémom s dojčením.

Je bežné, aby sa bábätká dojčili inak cez deň ako v noci. Mnohé deti chcú byť na prsníku veľmi často, niektoré takmer neustále, toto je súčasťou dojčiaceho správania mnohých detí. Dojčenie je totiž omnoho viac než len pitie mlieka. Dojčenie poskytuje deťom úľavu od bolesti, možnosť jednoducho zaspať, upokojuje ich, reguluje im mnohé telesné funkcie ako dýchanie, srdcovú činnosť a pod. Ak dcérku priložíte na prsník vždy, keď plače, znamená, že tieto iné funkcie dojčenia plne využívate. Dojčenie vám tak pomáha pri riešení situácií, v ktorých by ste inak komplikovane hľadali riešenie. Bábätko mnohé situácie navyše ani nedokáže inak riešiť, tú schopnosť si vyvinie neskôr. Zatiaľ má tú istotu, že dojčenie mu pomôže vždy, keď sa niečo deje. Kým bolo bábätko v maternici, tá mu poskytovala všetky tieto funkcie, teraz tieto funkcie prebral váš prsník a vaša náruč. Vďaka tomu mu nahrádzate prostredie maternice a umožňujete mu ten správny vývin. Toto sa postupne bude meniť, vaša dcérka vyrastie a prirodzene ho začnú zaujímať mnohé iné veci, prirodzene si nájde spôsoby, ako sa upokojiť a ako vnímať veci, a to všetko vďaka istote, ktorú teraz nadobudla pri dojčení. Dojčenie jej dá základ na to, aby neskôr v živote mohla byť nezávislá a samostatná, lebo sa bude mať o čo emocionálne oprieť. Budú to tie krásne chvíle, ktoré strávila pri dojčení a ktoré jej dali nesmierne množstvo lásky a porozumenia pre jej ťažkosti. Nájdite preto spôsoby, ako umožniť dcérke, aby sa dojčila podľa svojich potrieb, a aby ste zároveň dokázali napĺňať svoje potreby.

Jednou z dôležitých funkcií dojčenia je uspávanie bábätka. A aj keď bude bábätko staršie, zostane dojčenie výborným spôsobom, ako ho uspať. Často sa stáva, že bábätko, ktoré položíte do postieľky sa mrví alebo vydáva rôzne zvuky, nie je neobvyklé, že sa pomerne rýchlo zobudí – preto môže pomôcť, ak ho budete počas spánku nosiť v nejakom nosiči, pretože potom bude spať lepšie a nezobudí sa tým, že sa ho snažíte položiť. Pre mnohé bábätká môže byť samostatné spanie v postieľke nereálny cieľ. Niektoré bábätká zobudí aj preloženie do postieľky a potom sú opäť hore a toto celé sa opakuje a tým pádom ukladanie na spánok trvá veľmi dlhú dobu. Preto mnohým mamičkám napr. pomáha aj to, ak dojčia bábätko po ležiačky na posteli a po zaspatí už s ním nehýbu.

Večer môže byť pre mnohé bábätká náročný. Je bežné, že približne v tomto čase sa všetky bábätká chcú často dojčiť, chcú byť na prsníku neustále a vybratie prsníka z úst spôsobí plač. Preto je dobré umožniť v tomto čase dieťatku sa dojčiť stále, skúste si ho dať do nejakého nosiča a zároveň ho dojčiť alebo si s ním ľahnite a dojčite poležiačky. Netrápte sa, dojčite bábätko bez toho, aby ste sa snažili, vydržalo aspoň nejakú dobu bez prsníka. Časté pitie nemôže ublížiť, ani zaťažiť bruško, bábätká sú z tehotenstva zvyknuté na konštantný prísun živín a čím častejšie sa dojčia, tým je to pre ne lepšie. Nemôžu sa prejesť.

Z praktického hľadiska môže potrebu častého dojčenia a fyzického kontaktu pomôcť naplniť nejaký vhodný nosič pre bábätká či šatka - pozrite si napríklad tieto videá:

http://www.mamila.sk/pre-matky/fotogaleria-dojcenia/

Pre bábätko je dobré, aby trávilo čas v matkinom náručí a väčšina bábätiek potrebuje pomoc pri zaspávaní.

Medzitým je dobré naďalej pokračovať v riešení situácie s dojčením spoločne s poradkyňou pri dojčení osobne – naďalej zvyšovať tvorbu mlieka a medzičasom dokrmovať bábätko na prsníku, ak je to potrebné.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Je to reflux?