Dojčenie v noci

Jana    18.05.2023, 13:50

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či je možné vynechať nočné dojčenie. Dcérka má 3 mesiace a v zásade prespí skoro celú noc. Posledné dojčenie má medzi 19:00 - 20:00 a potom sa budí až okolo 4:00. Preventívne si odsávam vždy okolo polnoci, aby som nemala moc naliate prsia (inak mi až strieka mlieko). Odsávam 10 - 15 min z každej strany, čo je cca 160 - 180 ml mlieka (spolu). Cez deň, resp. po tej 4tej si pýta jesť zvyčajne kazdé 2 hodiny, niekedy vydrží dlhšie. Naposledy keď som si neodsala mlieko sa ráno strašne povracala, asi sa napila viac ako zvyčajne. Rada by som to odsávanie vynechala, no bojím sa že prídem o mlieko. Ešte pre úplnosť, dcérka prosperuje a dobre priberá, z tohto dôvodu mi aj pediatrička povedala, že nie je potrebné ju v noci budiť na kŕmenie. Ďakujem

Milá Jana,

dieťa by sa nemalo násilne budiť. Niektoré bábätká vo veku vášho spia celú noc, hoci to väčšinou nie je pravidlo. 

Sú niektoré faktory, ktoré ovplyvňujú to, či sa bábätko v noci budí, okrem iného to môže byť:

1) Niektoré bábätká sa v noci nezobudia, pretože majú na spanie cumlík, prípadne si cmúľajú palec. Satie na cumlíku (palci) ich upokojí a znovu uspí, a preto sa dojčenie v noci neuskutoční.

2) Niektoré bábätká sa v noci nezobudia, pretože ich spánok nie je regulovaný kontaktom s matkou. Preto pomáha, ak matka a bábätko spia spolu s jednej posteli (za predpokladu dodržania podmienok pre bezpečné spoločné spanie).

Ak by ste vedeli ovplyvniť niektoré z týchto faktorov, je možné, že bábätko by sa v noci zobudilo samo od seba a nadojčilo by sa, takže jeho zobudenie by bolo prirodzené, a nie násilné.

Ak by sa bábätko aj tak nebudilo, potom pri vašom zobudení v noci môže byť užitočné si mlieko odsať alebo odstriekať, aby ste nepociťovali bolesť. Mlieko môžete zamraziť a neskôr ho použiť do jedla alebo ho darovať inej matke, ktorá potrebuje svoje dieťatko dokrmovať. Zamrazené materské mlieko vydrží v mrazničke mnoho mesiacov, pred tým, než by ste ho v budúcnosti chceli zlikvidovať, sa poraďte s poradkyňou pri dojčení, či je tu nutné.

Zobudeniu v noci na dojčenie môže pomôcť intenzívny kontakt koža na kožu počas dňa ako aj počas spania; spoločné spanie v posteli s vami a tiež nepoužívanie cumlíka. Tvorba prolaktínu (hormónu zodpovedného za tvorbu mlieka) je v noci vysoká a môže niekedy pomôcť pri tvorbe mlieka. Môžete tiež cez deň nosiť bábätko v nejakom nosiči či šatke, pretože nosenie tiež pomáha dojčeniu.

Potom je ďalšia otázka, čo urobiť, aby bábätko vypilo dostatok mlieka cez deň (bez ohľadu na to, či sa v noci zobudí alebo nie). Ak by ste chceli, bolo by užitočné posúdiť dojčenie počas dňa. Niekedy sa stáva, že matky uvažujú o tom, či je tvorba mlieka dostatočná na základe rôznych príznakov, ktoré nemusia znamenať, že sa niečo s tvorbou mlieka deje. Napr. často sa matky v tomto veku bábätka znepokojujú preto, že bábätko po dojčení nezaspí a plače, alebo sa po preložení z náručia matky hnevá a upokojí ho znovu len dojčenie. Prípadne sa chce dojčiť často a dlho. Mnohé matky v ďalších týždňoch po pôrode strácajú istotu, či je dojčenie v poriadku preto, že prestávajú pociťovať naliatie prsníkov medzi dojčeniami, prípadne preto, že nie sú schopné odsať alebo odstriekať po dojčení mlieko, alebo ich bábätko býva nespokojné a uplakané, najmä večer. Všetky tieto prejavy správania bábätka však nemusia nevyhnutne súvisieť s nízkym príjmom mlieka. Porovnajte pitie bábätka s týmito videami:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Ak by ste mali záujem, vyhodnotiť dojčenie z hľadiska príjmu mlieka a správania sa bábätka na prsníku, vás môže naučiť laktačná poradkyňa v osobnom kontakte:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Poradkyňa vám môže vám pomôcť, zlepšiť polohu a prisatie bábätka tak, aby získavalo čo najväčšie množstvo mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Ak sa stane, že bábätko vygrcká nejaké mlieko, je to pochopiteľne pre mnohých rodičov znepokojujúce, ale nemusíte sa obávať, takéto grckanie môže byť normálne a bábätká väčšinou nijako zásadne neobťažuje, ak by bolo bábätko po grckaní nespokojné, môžete ho znova prisať k prsníku, aby sa upokojilo. Prečítajte si aj tento článok o grckaní a odgrgávaní bábätiek:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/reflux-grckanie/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie v noci