Zastavenie laktácie

Jana    20.06.2023, 15:50

Dobrý deň, zo zdravotných dôvodov musím, žiaľ , prestať dojčiť. Druhý deň nekojim, no ja mám prsia ako kamene. Bojím sa ich celé odsat aby sa mlieko nezačalo znovu tvoriť, preto odstrekujem len párkrát za den pár ml na uvoľnenie stvrdnutych a bolavych pŕs. Chcem sa prosím opýtať čo môžem urobiť preto aby som zastavila tvorbu mlieka. Taktiež sa chcem prosím spýtať či si týmito tvrdými prsiami nemôžem spôsobiť zápal prsníka, keďže nie sú vyprázdňované, respektíve ako sa zbaviť naliatych tvrdých pŕs tak, aby to bolo bezpečne. Ďakujem.

Milá Jana,

v tejto situácii sa nemusíte báť odsať alebo odstriekať si mlieko do úľavy. Toto významne pomôže zmierniť naliatie prsníkov a s tým spojenú bolesť a pritom ak si odstriekate mlieko len do úľavy, nebudete zvyšovať tvorbu mlieka. Toto mlieko môžete použiť na nakŕmenie dieťatka alebo do príkrmov.

Vyhnite sa použitiu liekov na zastavenie tvorby mlieka. Na ukončenie tvorby mlieka nie sú potrebné lieky. Tvorba mlieka prestane aj sama od seba, celý proces nebude jednoduchší, kratší ani menej bolestivý. Lieky používané na zastavenie tvorby mlieka majú množstvo závažných nežiaducich účinkov.

Nie je tiež vhodné sťahovať prsia obväzmi. Toto môže spôsobiť bolesti a neurýchli zníženie tvorby mlieka.

Nemusíte obmedzovať príjem tekutín. Odstavovanie nie je dôvod, aby sa matka týrala dehydratáciou. Odstavovanie v kombinácii so smädom nijako situáciu neuľahčí ani významne neprispeje k zníženiu tvorby mlieka.

Okrem toho vám ponúkame možnosť prekonzultovať vašu situáciu prostredníctvom emailu dojcenie@mamila.sk, keďže nie je výnimočné, že sa ženy dozvedia, že kvôli potrebnej liečbe či z iných zdravotných dôvodov musia prestať dojčiť v situácií, v ktorej v skutočnosti je pre dieťatko bezpečné pokračovať v dojčení.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zastavenie laktácie