SK / CZ / UA / RU

Nechce si odgrgnut

Otázka

dobrý deň mám 11 dňového syna.V nemocnici som este nemala mlieko tak sme ho chovali nutrilonom ked som ho dochovala tak si pekne odgrgol no ked som šla domov tak sa mi mlieko pustilo a ked ho dochovam tak si nikdy neodgrgne.Robím to tak ako v nemocnici položím si ho na hruď a nič môžem ho tak aj hodinu držať.Tak ho dám do postielky na vyvysene miesto a na bok ale nikdy sa mi ani nepogrckal.Čo mám robiť?ďakujem za odpoveď

Tatiana | 07.10.2014, 21:38

Odpoveď

Milá Tatiana,

dôležité je, aby vaše bábätko bolo pri dojčení spokojné a získavalo pri dojčení dostatok mlieka – o čom sa môžete uistiť aj tým, že sa naučíte rozlíšiť, kedy bábätko pri dojčení pije a kedy saje bez pitia a ako posúdiť, či bolo pitie dostatočne výdatné. Naučiť sa to môžete napr. na týchto videách:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

So všetkými týmito krokmi vám môže pomôcť poradkyňa osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Okrem toho môže byť pre vás užitočné vedieť, ktoré veci potenciálne znižujú tvorbu mlieka a vyhnúť sa im, najmä ide o používanie cumlíka, či fľaše:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Pokiaľ vaše bábätko získava pri dojčení dostatok mlieka a dobre priberá a prospieva, nie je potrebné robiť nič špeciálne. Nie všetky deti si potrebujú odgrgnúť a nie všetky deti, ktoré si potrebujú odgrgnúť to potrebujú pri každom jednom dojčení. Dojčenie a pravidlá nejdú dobre dohromady. Dávajte bábätko odgrgnúť len, ak si to skutočne vyžaduje, lebo často práve snaha o odgrgnutie bábätko zobudí, keď zaspáva, čo môže byť potom problematické z hľadiska opätovného zaspania. Grckaniu sa odgrgnutím nedá zabrániť, naopak, často odgrgnutie je zbytočné. Bábätko nemusí po dojčení byť položené na vyvýšené miesto. To, čo vám v tomto smere teraz funguje, už o pár dní môže byť inak a je dobré vedieť, že nie je potrebné sa vyhýbať noseniu bábätka na zaspatie alebo počas jeho spánku. Pozrite si k tomu túto fotoknihu:

http://www.cewecolor.cz/index2.php?option=com_souteze11&view=soutez&id=6597

Podpor nás

Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.

Tím poradkýň o. z. MAMILA

Späť na zoznam otázok

Najčítanejšie články

Poradňa dojčenia

Viac ako 13 000 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.

prejsť do poradne
Nájdite poradkyňu

Viac ako 800 laktačných poradkýňna Slovensku, v SR a v EÚ. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.

vyhľadať poradkyňu
Kniha o dojčení

Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.

objednať knihu

MAMILA, o. z.

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje profesionálnu pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú laktačné poradkyne združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.

Podpor nás

Sme profesionálny tím s nadšením pre dojčenie. Stojíme za vami, podržíme vás, prinesieme vám nádej a úľavu. Nebudete v tom samy. Prinášame pomoc, poradenstvo, vzdelávanie, zasadzujeme sa za zmenu legislatívy, suplujeme štát. Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené, a preto nám pomôže každá vaša podpora pre dojčenie. Ďakujeme!

Videá

Ako dojčiť poležiačky
Kontakt koža na kožu
Vec, čo vám pomôže
Predchádzajúci Nasledujúci

Naši partneri