Hrča v prsníku

Júlia    16.10.2014, 17:06

mám 4mesačné dievčatko, ktoré od narodenia výlučne dojčím, doteraz bez akýchkoľvek problémov, v posledných dňoch sa pár krát nesprávne prisala k pravému prsníku, čo bolo mierne bolestivé a predvčerom sa mi v tomto prsníku vytvorila hrča, ktorá pri dotyku bolí, bábo papá normmálne, už s aaj lepšie prisáva, a bradavky ma nebolia, čo by som mala robiť aby z toho nebol zápal? ĎAKUJEM!

Milá Júlia,

prostredníctvom internetu nie je možné zhodnotiť, o čo presne ide, avšak jedna možnosť je zablokovaný mliekovod, ktorého prejavom býva hrča v prsníku, ďalšími príznakmi často bývajú začervenanie kože v postihnutom mieste, horúčka. Veľmi výnimočne sa podobnými príznakmi prejavuje zápal prsníka. Každopádne, pri oboch možnostiach sa v tejto situácii oplatí ešte čakať. Situácia so zablokovaným mliekovodom (alebo aj zápalom prsníka) by sa mala zlepšiť sama od seba v priebehu 1 – 2 dní, ak by sa tak nestalo do 48 hodín, mali by ste situáciu riešiť spoločne s gynekológom. Avšak v drvivej väčšine prípadov sa táto situácia začne zlepšovať. Tento proces môžete urýchliť týmito krokmi:

- skúste prsník v oblasti, kde máte hrču počas dojčenia masírovať/stláčať, aby ste pomohli jeho odblokovaniu, niekedy dokonca pomáha, ak by ste dané miesto masírovali opačnou stranou elektrickej kefky (alebo inak odvibrovali)

- jeden faktor, ktorý okrem iného súvisí so zablokovanými mliekovodmi, je váš odpočinok. Pokúste sa teraz získať pomoc rodiny alebo priateľov, aby ste mohli odpočívať v posteli a dojčiť. Pomôcť vám môže teplo, teda, ak chcete obklad, tak teplý obklad, nie studený.

- zablokované mliekovody sa spájajú s tým, že na danom miesto mlieko poriadne netečie a mliekovod sa preto upchá. Príčin je veľa, ale jednou z nich môže vo vašom prípade aj napríklad tlak na dané miesto. Ak by sa upchatý mliekovod spájal s "bielou bodkou" na bradavke, čiže maličkým pľuzgierikom v mieste vyústenia mliekovodu, môže vám pomôcť, ak toto miesto prepichnete sterilnou ihlou - toto má niekedy za výsledok okamžité uvoľnenie upchatia.

- ak by sa takéto situácie opakovali, stálo by za to sa stretnúť s poradkyňou pri dojčení osobne, aby ste prešli možné príčiny vzniku tejto situácieVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Hrča v prsníku