Pretestovanie u alergologa

Nina    15.11.2014, 15:36

Dobry den, dojcim 3,5 rocne dieta 2-3x denne. Mozem sa dat pretestovat u alergologicky? Pred porodom, kedy som bola u nej naposledy mi povedala, ze sa mam ozvat ked prestanem dojcit. To vsak neviem kedy nastane a ja mam pocit ze som alergicka, pocas tohto jesenneho a zimneho obdobia byvam casto chora, takze moja imunita je oslabena a potrebujem to uz zacat riesit. Mam jej klamat a povedat ze dojcenie som ukoncila alebo povedat jej ze dojcim a ist do toho na vlastne riziko? Myslim si, ze ak jej poviem, ze stale dojcim, bude mi tvrdit, ze moja imunita je oslabna preto. Ako reagovat na taketo nazory? Co v pripade napichania u alergologa hrozi mojmu dietatu? Preco sa od tohto lekari tak distancuju? Dakujem

Milá Nina,

nie je jediný dôvod, pre ktorý by ste počas dojčenia nemohli podstúpiť alergologické vyšetrenie vrátane kožných testov na alergiu. Je úplne zbytočné toto odkladať, nehovoriac o tom, že ak by bolo potrebné urobiť takéto kožné testy vášmu dieťaťu, nikto by neváhal mu ich urobiť. Nemusíte sa báť, že by sa vášmu dieťatku dostali alergény - tie isté alergény predsa konzumuje a je im vystavené v oveľa väčšej miere v iných formách. Máte právo trvať na tom, aby ste aj popri dojčení boli vyšetrená, ak to potrebujete. Lekári by mali podporovať dojčenie. Navyše, špeciálne pri týchto testoch nie je jediný dôvod, pre ktorý by ste ich nemohli absolvovať. 

Ak si vaša situácia vyžaduje liečbu, je dôležité ju podstúpiť a pri tom pokračovať v dojčení. Vaše dieťa má právo na dojčenie a vy ako dojčiaca matka sa máte právo počas dojčenia liečiť. Neodkladajte svoju liečbu na dobu, kým prestanete dojčiť, vaše dieťa môže byť dojčené ešte mnoho ďalších mesiacov a tak ako doteraz, aj v nasledujúcich mesiacoch bude mať pre neho dojčenie význam, prečítajte si viac tu:

http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-dlho-ma-dieta-byt-dojcene/

Dojčenie sa obviňuje z rôznych vecí, ktoré v skutočnosti s dojčením nijako nesúvisia. Vaša častá chorobnosť nie je dôsledkom dojčenia a dojčenie nespôsobuje oslabenú imunitu matky ani jej zvýšenú náchylnosť na choroby, ani ťažšiu rekonvalescenciu po chorobe, nespôsobuje ani alergie matky. Okrem toho píšete, že k alergologičke ste pre tieto problémy chodili už pred pôrodom, keď ste nedojčili.

Dojčenie nespôsobuje zdravotné problémy. Dojčenie má na zdravie mamičky pozitívny vplyv. Dokonca viac než to. Dojčenie je pre zdravie mamičky veľmi dôležité. A keď otázku otočíme naopak, prestať dojčiť v takejto situácii, znamená nevyužiť pozitívny vplyv, ktorý dojčenie má a bude mať na vaše zdravie? Matky totiž práve naopak ohrozuje nedojčenie. Málo sa o tom hovorí. Ženy by mali okrem iného dojčiť aj pre svoje zdravie. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením.

Ohľadne častých rád o tom, čo všetko sa počas dojčenia nesmie: existuje viacero dôvodov, pre ktoré sa takéto rady objavujú:

  1. Nedostatočne je zvážená dôležitosť dojčenia pre zdravie bábätka a pre zdravie mamičky ako aj to, že dieťa má potenciál byť dojčené niekoľko rokov. Väčšinou sa dojčenie považuje za krátkodobú, prechodnú záležitosť niekoľkých mesiacov, z čoho vyplýva aj logika, na základe ktorej sa mamičkách de facto odporúča „nič počas dojčenia neriešte, všetko odložte až na dobu, keď prestanete dojčiť“, prípadne „ak chcete čokoľvek robiť, radšej dieťa odstavte“.
  2. Dojčenie sa považuje za jednoducho „ukončiteľné“, za „vynechateľné“ po určitej dobe, keď je už dieťatko väčšie, sa o jeho dôležitosti vôbec neuvažuje, a preto sa mylne zdá jednoduché povedať mamičkám, aby skrátka tých pár týždňov ešte počkali. Lenže dojčenie môže trvať celé roky.
  3. Keďže sa nezvažuje dôležitosť dojčenia a riziká, ktoré nedojčenie prináša, často sa ani len neuvažuje o tom, ako by sa dojčenie dalo skĺbiť s nejakou ďalšou potrebou matky. Keď je dojčenie považované za skutočne dôležité, dajú sa hľadať spôsoby, ako v dojčení pokračovať, aj popri rozličných iných skutočnostiach.
  4. Vo všeobecnosti sa rady o dojčení riadia princípom „čo keby“ a radšej „pre istotu“ zakazujú všetko, čo môže k normálnemu životu s dojčeným dieťaťom patriť - od cvičenia a chudnutia cez normálnu stravu a liečbu matky, ktorá to potrebuje, až po kávu.
  5. Nezvažujú sa dôsledky rád ohľadne odstavenia, ktoré pre mnohé mamičky znamenajú, že nebudú dojčiť tak dlho, ako by inak dojčili, pretože túžia po tom, aby mohli urobiť to, čo počas dojčenia „majú zakázané“. Ak mamičky prestanú dojčiť, prináša to riziká nielen pre ich deti, ale aj pre ich vlastné zdravie - a toto je fakt, o ktorom sa hovorí a uvažuje len veľmi málo.


Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Pretestovanie u alergologa