tehotenstvo a dojcenie

Janka    28.07.2013, 12:13

Dobrý deň, doposiaľ dojčím svoju 16m dcéru a celkom nám to doposiaľ vyhovovalo. Lenže...som v druhom mesiaci tehotenstva, za dobu od jej narodenia som dosť pochudla (176cm, 57kg) a tak sa trošku obávam, aby som nenarobila zle druhému drobčekovi...malá sa dojčí pomerne často, najmenej 3x za deň, niekedy 5x a v noci tiež zo dva razy...mliečko si už vie sama vypýtať a vehementne sa ho dožaduje. Prosím poraďte, môže mať pokračovanie dojčenia nejaký zlý vplyv na vyvíjajúce sa bábätko? Dokedy najneskôr je ešte OK dojčiť v tehotenstve? Už som skúšala dávať aj Nutrilon aj Hami, ale buď to nechcela alebo len pár malých hltov...

Milá Janka,

gratulujeme k tehotenstvu! Súbor miliónov matiek, ktoré dojčili svoje dieťa až do konca ďalšieho tehotenstva, je dostatočne veľký na to, aby dojčenie počas tehotenstva bolo považované za bezpečné. To, že medzi odborníkmi panujú v tejto otázke nezhody, neznamená, že by nebolo možné dopátrať sa pravdy. Pre mnohých odborníkov je však jednoduchšie povedať, že dojčenie počas tehotenstva treba ukončiť. Je to preto, že dojčenie sa často nepovažuje za dostatočne dôležité na to, aby sa ním skutočne zaoberali a aby ocenili jeho potrebnosť a jedinečnosť. V niektorých situáciách (krvácanie, skracovanie krčku maternice) treba rozhodnutie o dojčení urobiť opatrnejšie. V prípade normálneho tehotenstva je normálne dojčiť, ak si to matka s dieťaťom prajú. Vo vedeckej literatúre neexistujú žiadne dôkazy či dáta, ktorými by lekári mohli odôvodniť odporúčanie odstaviť dieťa počas tehotenstva. Neexistuje žiadne zdokumentované riziko pre matku či nenarodené bábätko, keď matka počas normálneho tehotenstva dojčí. Rovnako neexistujú medicínske dôkazy o tom, že by dojčenie oberalo nenarodené dieťa o živiny. Stimulácia bradaviek počas dojčenia, na ktorú je telo matky bežne zvyknuté, nie je dostatočná na to, aby spôsobila predčasný pôrod ani v posledných troch mesiacoch tehotenstva. Preto matka nemusí dieťa odstaviť ani po 6. mesiaci tehotenstva a môže dojčiť až do konca, prípadne po pôrodne dojčiť obe deti spoločne (tandemovo).

16-mesačné dieťa nepotrebuje umelú výživu, aj keby už nebolo dojčené. Nemusíte sa snažiť dávať dcérke umelé mlieko.

Počas tehotenstva a dojčenia nie sú žiadne špeciálne výživové požiadavky na matku. Ak chudnete, toto nie je súčasťou normálneho tehotenstva ani dojčenia. Začnite jesť viac kvalitného jedla. Na vine nie je dojčenie.

Prečítajte si tiež tento článok o dojčení v tehotenstve:

Dojčenie počas tehotenstvaVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > tehotenstvo a dojcenie