Aké lieky sa môžu brať počas sezónnej alergie?

Marcela    15.04.2012, 15:29

Dobrý deň, mám 8 mesačného syna, ktorého stále dojčím a rada by som aj naďalej pokračovala. Mám peľovú alergiu, myslela som si, že mi pomôže iba lokálna liečba (sprej do nosa Avamys a kvapky do očí Opatanol). Žiaľ, nestačí, pred tehotenstvom som brala lieky Alerid (1x denne) alebo Zenaro (1x denne). Moja alergologička sa tejto otázke vyjadrila dosť nejasne. Vedeli by ste mi poradiť ktoré lieky nebudú škodiť pri dojčení môjho synčeka? Ďakujem za cenné rady.

Milá Marcela,

pri dojčení z hľadiska synčeka môžete brať aj Alerid aj Zenaro.  Užívanie týchto liekov nepredstavuje pre dieťatko žiaden problém. Jediná vec je, že orálne antihistaminitká ako Alerid/Zenaro môžu potenciálne (nie všetkým ženám) znižovať tvorbu mlieka. Ale váš synček je už dosť veľký na to, aby ste prípadné zníženie tvorby mlieka dokázali vykryť príkrmami. Otázku užívania orálnych antihistaminík teda zvážte podľa toho, ako vyzerá vaša tvorba mlieka a ako dobre je ustanovené dojčenie, prípadne myslite na to, že ak by to bolo potrebné, tvorba mlieka sa dá zvýšiť.

Na druhej strane si myslíme, že ste ešte nevyčerpali všetky možnosti lokálnej liečby. Existujú aj iné lokálne lieky/spreje/kvapky, ktoré by vám možno mohli pomôcť a ktoré by eventuálne stáli za vyskúšanie. Skúste sa ešte v tomto smere poradiť a vyskúšať nejaké prípravky ešte pred nasadením orálnych antihistaminík.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Aké lieky sa môžu brať počas sezónnej alergie?