Plačtivé dítě - hlad, dokrmovat, odstříkávat?
Otázka
Dobrý den, 1. věk dcery: 4 týdny 2. krmíme jen z prsu (plus jsme zkusili dát MM stříkačkou 12 ml a kojeneckou vodu) 3. bolesti prsou nemám, jen mne někdy pálí bradavky, zejména při dotyku s látkou podprsenky 4. v posledním týdnu je plačtivá a nervozní více než předtím a jediné, co ji uklidní, je prso, nejsem si jista, zda nemá hlad, případně, zda je dobře, když prso používá jako dudlík, i když nesaje a co s tím? Myslela jsem si, že to jsou prdíky a tlačí ji bříško, ale prý to může být i hlad - odstříknout rukou z prsu mléko mi jde těžce, vždy "vydoluju jen kapku"... může mít malá problém se k tomu mlíku dostat, je možné, že mám slabý vypuzovací reflex? Ruční odsávačkou taky teče jen po kapkách a ručně nejsem schopna pořádně nic odsát. Zkusila jsem jí dát ve čtvrtek jen 12 ml dokrmu (mateřské mléko od kamarádky), zhltla ho po kojení hned a pak plakala "vztekle" a přišlo mi, že chce ještě. Utišilo ji jen prso. Jinak přibírá, ale nevím, zda dostatečně? Z porodnice nás pustili 22.7. s váhou 3250g (porodní byla 3540g), 4.8. nám pediatr změřil 3660g a nyní na domácí váze jsme po téměř dvou týdnech navážili 3850g. Malá chce teď být často u prsu, a prso je vlastně někdy to jediné, co ji uklidní, když nezabírá chování v náručí, masáž bříška apod. V pátek pila hodinu v kuse z obou prsů a pak po půl hodině chtěla zase a zase pak byla u prsů hodinu. Někdy ale prso jen tak žmoulá "jako dudlík (který jsme taky zkusili párkrát použít a někdy funguje, jindy ho nechce) a nechce prso pustit, má ho v pusince opravdu dlouho, v podstatě v poslední době neusne přes den jinak, než v šátku nebo když ležíme v posteli a kojíme v leže, ale i pak chce prso pořád dále žmoulat, i když už nesaje. Když jí ho chci vzít (tím, že strčím malíček do pusy), začne se natahovat jako ptáček a otvírat pusinku a doslova klove" celou hlavičkou někdy téměř v "amoku" a chce prso zpět do pusinky .... V noci spí hezky a do pátku jsme ji spíše museli na kojení budit co 4 hodiny, pak nám poradkyně poradila, budit ji spíše co 3 hodiny. Do toho je zjevné, že ji trápí prdíky, které smrdí jako "u dospělého". V pátek jsme jí začali dávat Biopron rozpuštěný na lžičce v kojenecké vodě a v noci byla plačtivější než jindy. Vypadalo to, jako by ji budila bolest bříška nebo vypuzování prdíků, vždy se probudí a natahuje tělíčko i nožičky a ručičky. Také ty dva dny, co jsme jí dávali ten Biopron, ji u kojení bublá více v bříšku a taky si po kojení několikrát ublinkla, což se předtím nestávalo. Další věcí je, že kaká tak max. jednou za týden, z toho před týdnem a něco měla místo klasické řídké stoličky, kterou měla tento týden, tužší hovínko. V bdělém stavu přes den je v klidu v poslední době jen málo a jinak je spíše plačtivá. V sobotu, když zas takto hodinu po kojení plakala, jí manžel zkusil dát hadičkou kojeneckou převařenou vodu a odsála mu prý 10-15ml, potom se uklidnila a usnula. Za další hodinu a něco málo jsme kojily zase. Zkouším ji teď převažovat někdy i před kojením a po a vypije tak 50-80ml na jedno kojení podle toho, jak je u prsu dlouho. Občas mi u kojení usíná, takže třeba z té hodiny 20 minut po kouscích prospí a pak se vzbudí a chce zase... Mám tedy několik dotazů: 1. Jaký je váš názor na poskytnutí prsu na uklidnění, aniž by miminko sálo, když ji nejde jinak uklidnit? (Zkoušela jsem vyměnit prso za dudlík, ale ten, když už prso jednou má, nechce, zabírá jen někdy, např. v autosedačce na cestě autem...) 2. Co si myslíte o naší frekvenci a délce kojení? 3. Mám stále kojit z obou prsů během jednoho kojení? 4. Co si myslíte o tom váhovém přírůstku, je to v pořádku? 5. Měla bych vyzkoušet z prsů odsávačkou odsávat mléko na zvýšení produkce? Pokud ano, kdy nejlépe? (ruční mi to nejde, elektrickou jsem zkoušela před 2 týdny a docela to šlo, od té doby jsem neodsávala) 6. Mám v této situaci zkusit dokrm MM? Omlouvám se za dlouhý elaborát a budu vděčna za jakoukoliv pomoc, Lea
Odpoveď
Milá Iduše,
všetky bábätká potrebujú byť dojčené vtedy, keď o dojčenie prejavia záujem, niektoré sa chcú dojčiť veľmi často, niektoré menej často a niektoré veľmi dlho, a pretože dojčenie spĺňa okrem príjmu materského mlieka aj mnohé ďalšie funkcie (upokojovanie, zaspávanie, zohrievanie, odstraňovanie bolesti, sprostredkúva veľmi potrebný telesný kontakt a pod.), tak sa bábätká často dojčia aj bez ohľadu na to, či pre chvíľkou pili, a ak sa dobre napijú, môžu chcieť byť na prsníku aj dlho. Toto všetko je normálne. Dojčenie je totiž omnoho viac než len pitie mlieka. Dojčenie poskytuje deťom úľavu od bolesti, možnosť jednoducho zaspať, upokojuje ich, reguluje im mnohé telesné funkcie ako dýchanie, srdcovú činnosť a pod. Dojčenie tak pomáha pri riešení situácií, v ktorých by ste inak komplikovane hľadali riešenie. Bábätko mnohé situácie navyše ani nedokáže inak riešiť, tú schopnosť si vyvinie neskôr. Zatiaľ má tú istotu, že dojčenie mu pomôže vždy, keď sa niečo deje. Kým bolo bábätko v maternici, tá mu poskytovala všetky tieto funkcie, teraz tieto funkcie prebral váš prsník a vaša náruč. Vďaka tomu mu nahrádzate prostredie maternice a umožňujete mu ten správny vývin.
Otázky, ako tie, ktoré ste položili vy, sa často týkajú aj spánku a to je celá samostatná téma, ale v stručnosti, takýmto bábätkám veľmi pomôže, ak sa ich nebudete snažiť položiť. Noste bábätko počas spánku aj naďalej, prípadne si s ním počas spánku ľahnite. Spanie na prsníku je úplne v poriadku a v jej prípade mu umožňuje pomaličky prehĺtať, čo pôsobí proti grckaniu. Bábätká sa často zobudia, keď ich položíme. To je veľmi typické. Keď bude dieťatko pri vás buď v nosiči alebo spoločne v posteli, tak bude spinkať dlhšie (hoci spánok maličkých bábätiek trvá aj tak pomerne krátko) a bude lepšie vyspaté. Definícia kvalitného spánku je pre bábätká dosť iná ako pre dospelých. Bábätká väčšinou spia "kvalitne", keď sú v tesnej blízkosti s matkou (v nosiči alebo v posteli), často potrebujú dojčenie, aby mohli zaspať na prsníku, a tiež potom, aby ďalej spali, ak sa prebúdzajú a ich spánkové cykly sú krátke a trvajú oveľa menej, než si ľudia predstavujú a mamičky prajú.
To, že prsník je často jediný spôsob, ako dieťa upokojiť, môže byť normálne. Avšak v situácii, ktorú ste popísali, je dôležité sa stretnúť s poradkyňou pri dojčení osobne, aby ste mohli prejsť osobne s poradkyňou všetky svoje obavy a neistoty a dostať na mieru šité odpovede podľa toho, čo spoločne vyhodnotíte počas dojčenia. Niekedy totiž môže skutočnosť, že dieťa trávi dlhú dobu na prsníku, súvisieť s nedostatočným príjmom mlieka pri dojčení a toto nie je možné odhadnúť prostredníctvom internetu. Toto by ste mohli odlíšiť pri osobnom pozorovaní dojčenia spolu s poradkyňou pri dojčení:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
Spoločne s poradkyňou vyhodnotíte výdatnosť dojčenia, poradkyňa vás naučí jasne rozlíšiť pitie a satie bez pitia, vyhodnotíte spoločne správanie bábätka pri dojčení a medzi dojčeniami, jeho správanie v kontexte starostlivosti o bábätko, prejdete situácie, v ktorých pochybujete, či je všetko v poriadku.
To, či je bábätko napapané, zistíte podľa našich videí:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
pozrite si ich spolu s prečítaním nášho popisu. Tieto videá porovnajte s pitím svojho dieťatka, ale omnoho lepšie by bolo, keby vás pitie naučila vyhodnotiť poradkyňa pri dojčení.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a správne prisatie je tiež prevenciou bolesti bradaviek. Pálivá bolesť bradaviek je najčastejším príznakom toho, že bradavka sa pri dojčení poškodzuje. Ak by to bolo potrebné, poradkyňa pri dojčení okrem úpravy prisatia ako primárnej príčiny infekcie bradaviek, môže odporučiť aj účinné prostriedky pre liečbu bradaviek. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.
Odsávanie alebo odstrekovanie mlieka po dojčení nemá vysokú výpovednú hodnotu o tom, koľko mlieka sa vám reálne tvorí, pretože bábätko priamo na prsníku môže vypiť omnoho viac, ako ste si schopná odsať či odstriekať. Pre to, aby dokázalo mlieko získať, je dôležité, aby bolo správne prisaté a je kľúčové toto upraviť spoločne s poradkyňou pri dojčení.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Čo sa týka striedania prsníkov: Pre dojčenie neplatia žiadne pravidlá. Nie je pravidlo, že každé dieťa musí vždy piť z oboch prsníkov, rovnako ako nie je pravidlo, že dieťa má piť len z jedného prsníka. Pravidlá a dojčenie nejdú dosť dobre dohromady. Podstatné je to, ako vyzerá pitie na prsníku. Ak dieťa dobre pije na prsníku, tak nie je podstatné, či pije z jedného prsníka, z dvoch alebo sa prsníky striedajú veľakrát. Je možné, že bábätko nebude chcieť druhý prsník, pretože veľmi dobre pije na tom prvom a už je dostatočne nakŕmené. Ak to tak je, tak ho do druhého prsníka nenúťte. Mnoho matiek však potrebuje počas dojčenia prsníky vystriedať, pretože ak by dojčili len z jedného prsníka, nemusí to byť pre bábätko z hľadiska priberania postačujúce. Pri zmene prsníka sa treba orientovať podľa pitia bábätka. Ak je dieťatko spokojné s jedným prsníkom, nemusíte sa ich snažiť počas jedného dojčenia striedať len preto, že niektoré iné bábätká to potrebujú. Sledujte svoje bábätko a riaďte sa jeho potrebami.
Ak okrem toho, čo ste napísali vaše bábätko dobre priberá (čo nie je možné teraz vyhodnotiť z údajov, ktoré ste zaslali, priberanie je dôležité hodnotiť spoločne s tým, ako vyzerá dojčenie a vylučovanie bábätka, preto toto vyhodnoťte spoločne s poradkyňou), je vo všeobecnosti spokojné, tak potom je možné, že nie je dôvod na obavy. Toto však nie je možné jednoznačne vyhodnotiť prostredníctvom internetu.
Ak je s dojčením všetko v poriadku a bábätko dobre pije a vy s ním v noci spolu spíte - čiže má možnosť dojčiť sa, kedykoľvek má záujem, tak potom nie je jediný dôvod na to, aby ste ho v noci budili. Sústreďte sa na to, aby v čase, keď bábätko prejaví o dojčenie záujem, mohlo byť na prsníku prisaté správnym asymetrickým prisatím, aby dostatočne výdatne pilo, pomáhajte mu stláčaním prsníka.
Ak by však bábätko skutočne výborne pilo a bolo pri dojčení spokojné, potom je možné, že veľká časť toho, čo riešite, súvisí s uspávaním bábätka a s riešením jeho nespokojnosti. V našej fotogalérii si môžete pozrieť ako vám môže používanie nosiča uľahčiť starostlivosť o bábätko, ktoré potrebuje byť dlho a často na prsníku:
http://www.mamila.sk/pre-matky/fotogaleria-dojcenia/
Je normálne, že bábätko spí cez deň v šatke. Toto nie je problém. Šatku je možné sa naučiť používať tak, že máte pri spánku bábätka voľné obe ruky a môžete sa tak venovať činnosti, ktorú potrebujete alebo chcete robiť.
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokNajčítanejšie články
- Je možné dojčiť adoptované dieťa?
- Alkohol, káva, fajčenie a dojčenie?
- Toto by vám o vašich bradavkách a prsníkoch nemal nik povedať
- Cmúľa si vaše bábätko prsty? Je cumlík lepší?
- Kedy dať bábätku cumlík?
- Môžem dojčiť, keď mám Covid?
- Ako dlho má trvať dojčenie?
- Toto ste o dojčení dvojičiek nevedeli
- 14 zaujímavostí o materskom mlieku
- Čo sa stane, keď popri dojčení použijem fľašku?
- Hryzie ma pri dojčení - čo mám robiť?
- Keď má novorodenec hypoglykémiu
- Čo sa stane s dojčením, ak cvičím či chudnem?
- S ktorým príkrmom začať ako prvým?
- Vaše príbehy o dojčení - ako to prežívajú iné ženy?
- Tri situácie, v ktorých nepoužívať klobúčiky
- Čo je to materská starostlivosť klokankovaním?
- Ako vyriešiť koliku a plač
- Môžem v období dojčenia užívať lieky?
- Ako poznám, či mám dosť mlieka?
- Dojčenie v médiách
- Majú dojčiace ženy menštruáciu?
- Bábätko sa od pôrodu zatiaľ neprisáva - čo ďalej
- Tipy na únavu z nočného dojčenia
- Ako využívať nosenie pri dojčení?
- Odlúčenie od dieťaťa - čo teraz?
- Keď bábätko odmieta dojčenie - štrajk
- Ako vyzerá odstavenie od dojčenia?
- Je možné dojčiť predčasne narodené bábätká?
- Predpôrodná príprava komplet zdarma
- Priberá vaše bábätko málo alebo naopak veľa?
- Ako na príkrmy?
- Ako zavádzať príkrmy podľa WHO?
- Môže byť mlieka príliš veľa?
- Existuje rastový špurt?
- Toto ste o refluxe a grckaní nevedeli
- Aké opatrenia urobiť proti SIDS?
- Ako funguje spánok bábätiek?
- Návod na bezpčené spoločné spanie
- Čo znamená zelená stolica?
- 10 bodov pre kontakt koža na kožu po pôrode
- Ako má vyzerať strava dojčiacej matky?
- Dojčiť z jedného alebo striedať prsníky?
- Tandemové dojčenie - dojčenie staršieho a mladšieho dieťaťa
- Dojčenie počas tehotenstva
- Mám dávať dojčenému bábätku vodu?
- Ako pripravovať umelú výživu?
- Čo na dojčenie hovorí veda?
- Pozrite si videá o dojčení
- Funguje na lepší spánok bábätiek vyplakanie a spánkový tréning?
- Všetko, čo potrebujete vedieť o začiatkoch dojčenia
- Ako zastaviť tvorbu materského mlieka?
- Čo sa deje, keď sa používajú zavinovačky?
- Ako ovplyvňuje dojčenie zdravie matky?
- Koľko zložiek má materské mlieko?
- Spôsobuje dojčenie zubný kaz?
- Je možné zvýšiť tvorbu materského mlieka?
- Čo všetko sa počas dojčenie smie alebo nesmie?
Poradňa dojčenia
Viac ako 13 000 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
Viac ako 800 laktačných poradkýňna Slovensku, v SR a v EÚ. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihu