Hryzie pri dojčení

Norika    14.06.2011, 22:34

Drobec má 8 mesiacov. Asi od 7. mesiaca občas zvykne hrýzť. Nie je to nejaké časté, ale vôbec mi to nie je príjemné. Mám z toho panický strach a ak vidím, že malý po mne lezie a ide ma uhryznúť, tak po ňom strašne ziapem. Neviem, ako mám prekonať ten strach.

Milá Norika,

hryzenie pri dojčení vo veku vášho synčeka môže mať niekoľko príčin a verím, že spôsobuje už vopred strach z bolesti.

Niektoré bábätká hryzú, pretože sa matkám znížila tvorba mlieka a ku koncu dojčenia, keď už vlastne poriadne nepijú, tak uhryznú. Vtedy je riešením zvýšiť tvorbu mlieka. Skúste vylúčiť príčiny, pre ktoré sa tvorba mlieka mohla znížiť.

Niekedy to môže súvisieť s rastom zubov. Toto väčšinou prejde samo od seba.

Niekedy bábätká hryzú, keď už na prsníku zaspávajú a strhnú sa zo spánku.

Niekedy sa bábätká ku koncu dojčenia hrajú a uhryznú. Vtedy sa skúste vyhnúť tomu, aby sa len hral s prsníkom. Pozorujte, v ktorých situáciách sa to stáva, a pokúste sa im zabrániť, predísť im. Skúste mu povedať: "Nie!" Postupujte podľa toho, ako poznáte svojho synčeka. Neexistuje univerzálny návod, len dobré poznanie vášho synčeka a hľadanie toho, čo vo vašom vzájomnom vzťahu funguje. Ak sa to dá, skúste nekričať. Toto postupne prejde.

V niektorých prípadoch pomáha, ak ku koncu dojčenia zabezpečiť, aby bolo bábätko dostatočne hlboko prisaté (ako keď bol novorodenec), alebo keď ho jemne pritiahnete do prsníka (hoci prirodzená reakcia je skôr bábätko odtiahnuť), lebo vtedy je menšia pravdepodobnosť, že bude mať možnosť pohrýzť.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Hryzie pri dojčení