Babo si dava prestavky pri papani

Anet    07.08.2016, 11:40

Mame jeden mesiac, malu sa snazim len kojit ale zatial nam to nevychadza. V podstate sa musi takmer vzdy dokrmit umelym mliekom. Prisaje sa sice na prsnik no po par minutach sa intenzita sania spomaluje, dava si medzi sanim mensie prestavky az je nakoniec z prsnika dudlik.... Casto krat sa takto na prsniku uspi no po chvilke musime zacat odznova, nedostaneme sa niekedy ani k zadnemu mliecku a mala je hladna. Skusala som aj nedokrmit a bojovat ale neviem ako na to. Mala bola nonstop na prsnikoch az som to vzdala a zarobila umele mlieko. Zacali sme s nosenim co nam trochu dopomohlo a umeleho mlieka uz davam menej (niekedy staci 30ml) ale stale je ho treba. Tym ze takto slabo papa sme aj na hrane s priberanim, zaostavame. Budem vdacna za akekolvek rady, bola by som velmi spokojna ak by sme dokrmovat nemuseli vobec.

Milá Anet,

v tejto situácii je možné urobiť mnoho krokov, ktorými sa môže podariť zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka, zvýšiť tvorbu mlieka a postupne odstrániť dokrmovanie a vrátiť sa k výlučnému dojčeniu tak, aby bábätko popritom dostatočne priberalo.

Odporúčame vám osobné stretnutie s poradkyňou, ktorá bude môcť pozorovať dojčenie, a pomôcť vám podľa toho, čo pri pozorovaní zistí, čo cez internet nie je možné. Poradkyňu pri dojčení si môžete vybrať z tohto zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Čo môžete zatiaľ urobiť?
1) Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Na týchto videách sa môžete naučiť rozlíšiť, kedy bábätko na prsníku pije a kedy saje bez pitia. Najlepšie by ale bolo, keby vám s týmto pomohla poradkyňa v osobnom kontakte, pretože spolu tak budete vedieť urobiť aj účinné kroky, ako zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka zlepšením prisatia:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

2) V tejto situácii je kľúčové zvýšenie tvorby mlieka. V takom prípade začnite užívať podporné prostriedky tak, ako je to v tomto návode:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

S konkrétnym dávkovaním a dĺžkou užívania vám pomôže poradkyňa osobne.

3) Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby získalo pri dojčení čo najviac mlieka z prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Stláčaním prsníka pomôžete bábätku získať všetko mlieko, ktoré je momentálne dostupné v prsníku. Nemá zmysel sa trápiť „predným“ alebo „zadným“ mliekom. Ak bábätko na prsníku pije, nechajte ho piť. Keď piť prestáva, pomôžte mu stláčaním prsníka, aby znova začalo piť. Takto vypije všetko mlieko, ktoré je možné vypiť. Nemá zmysel pri dojčení odpočítavať čas, ktorý ubehol, pretože ten nerozhoduje o tom, aké mlieko dieťa pije. Ak bábätko na prsníku zaspáva a nepije, môže na ňom stráviť aj hodinu a nedostane sa k prednému ani zadnému mlieku. Každé mlieko obsahuje aj tuk, aj ostatné látky, ktoré bábätko potrebuje. Všetko mlieko, ktoré bábätko pije, je dôležité a vzácne, a ak dostatočne priberá, tak to netreba riešiť. Omnoho dôležitejšie než sústrediť sa na „zadné“ mlieko, je sústrediť sa na to, aby bábätko na prsníku pilo.

4) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Pre dokŕmenie bábätka nie je nutné používať fľašu. Bábätká nie sú pri satí "lenivé", dojčenie nevyčerpáva, naopak ,pitie z fľašky je pre bábätká náročnejšie. To, čo sa v skutočnosti deje je, že bábätká reagujú na tok mlieka. Ak je pomalý, zaspávajú na prsníku a o chvíľu sa chcú prisať znovu. Pozrite si toto video a prečítajte si k nemu aj vysvetlenie tejto situácie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/video-o-dojceni-10/

Ak bábätko dokrmujete, je dôležité to robiť tak, ako ste videli vo videu – pomocou cievky priamo na prsníku a prestať na toto používať fľašu - tá môže totiž celé satie a pitie na prsníku zhoršovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Ako cievku na zostrojenie laktačnej pomôcky použite cievku CN-01, ktorú kúpite v zdravotných potrebách. Je najlepšie, ak vám jej používanie ukáže laktačná poradkyňa.

5) Jedna z kľúčových vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Takto napomôžete tomu, aby sa zregulovali spánkové cykly bábätka a následne bábätko lepšie pilo z prsníka, keď sa dobre vyspinká. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Babo si dava prestavky pri papani