Slabá tvorba mlieka

Akexandra    07.06.2017, 14:50

Dobrý deň, mám 2 mesačnú dcérku, je iba kojená, bolesť prsníkov už nepociťujem. Aj napriek návšteve poradkyne a užívaniu Benedikta, Senovky a homeopatík mám stále problém s tvorbou mlieka. Nieledy je ho veľa a odsajem no väčšinou je ho nedostatok, dcerka sa na prsniku po chvilke rozčuluje a potom sa už nechce prisať. Prsniky oravidelne striedam počas kojenia a chcemsa spýtať či aj keď sa nakoji a prsniky pôsobia prázdne je dobre pouzivat odsavacku na zvysenie tvorby alebo ako inak tomu pomoct. Dakujem pekne za odpoved

Milá Alexandra,

odoberanie mlieka z prsníka (napr. odsávačkou) dokáže zvyšovať tvorbu mlieka a ak máte pocit, že to je posledná možnosť, tak ju využite. Na druhej strane odsávať väčšinou mamičkám neodporúčame pretože:

  • na to, aby odsávanie mohlo situáciu začať meniť, je potrebné začať odsávať skutočne intenzívne, najmenej 8x denne po 20 minút, z toho aspoň raz v noci
  • odsávanie tak zaberá pomerne veľa času, počas ktorého väčšinou matky nemajú bábätko vo fyzickom kontakte, napr. kontakte koža na kožu – pritom vieme, že kontakt koža na kožu dokáže zvyšovať tvorbu mlieka a navyše – ak bábätko musí byť na dobu odsávania „odložené“, často je potrebné nájsť spôsob, ako by bolo pokojné mimo matky a mnohé matky pre tento účel použijú cumlík a zavinovačku a bábätko často prespí dlhú dobu bez dojčenia, čo následne zníži tvorbu mlieka
  •  a hlavne: v prípade, že sa urobia všetky kroky pre úpravu prisatia, je odsávanie zbytočné, pretože bábätko by malo pri skutočne správnom asymetrickom prisatí byť schopné získať podstatne viac mlieka ,než odsávačka. Ak matka odsaje po dojčení pomerne veľa mlieka a dieťa pred tým nepilo na prsníku dostatočne, vysoko pravdepodobne sa neupravilo prisatie dostatočne správne.

Skúste nám na emailovú adresu dojcenie@mamila.sk napísať mená poradkýň, s ktorými ste túto situáciu doteraz riešili a miesto vášho bydliska. Pokúsime sa vám pomôcť konkrétnejšie. Vo všeobecnosti by pre zvýšenie tvorby mlieka mala poradkyňa s vami prejsť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení tiež mala skontrolovať uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete. Ak odporučila jej uvoľnenie, skontrolovalo sa neskôr, či znova neprirástla?

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Poradkyňa by vám mala ukázať, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Prejdite spoločne s poradkyňou pri dojčení, či ste vyčerpali všetky možnosti pre zvýšenie tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Slabá tvorba mlieka