Dlhé papanie

Brigita    25.06.2017, 11:54

Dobrý deň, mám 6dňovú dcérku, ktorú dojčím. Ešte v nemocnici sa mi úplne naliali prsníky s mliečkom a malá sa nevedela dobre prisať. Začala som používať klobúčiky, s tým jej to išlo. Teraz už klobúčiky nepoužívame, kojíme sa ďalej. Začne papať, pije mliečko cca 2-3minuty a zaspí.Nedá sa zobudiť, za chvíľu asi 2minuty sa preberie, znova papá a takto to ide dookola aj hodinku. A potom si stále pýta, lebo nie je poriadne napapaná, ale potom už bolia bradavky.Mám ju ešte dokrmovať? alebo ako upraviť to papanie u nej? Ďakujem za radu

Milá Brigita,

spánok maličkých bábätiek môže vyzerať tak, ako popisujete. Bábätká v tomto veku väčšinou zaspávajú, keď tok mlieka na prsníku poklesne. To, čo je dôležité je, aby sa pred tým, než bábätko zaspí, dostatočne napilo materského mlieka. Keďže vaše bábätko je po zobudení uplakané a popisujete tiež, že máte bolestivé bradavky, tieto fakty sú dostatočným dôvodom na to, aby ste skontrolovali dojčenie spoločne s poradkyňou pri dojčení a podnikli kroky pre zlepšenie situácie. Vo vašej situácii by vám najviac pomohlo, keby ste sa obrátili na niektorú z našich poradkýň:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Na týchto videách sa tiež naučíte poznať, či bábätko skutočne dobre papá a pije mlieko. Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva, pretože správne prisatie ovplyvňuje to, koľko mlieka získa dieťa pri dojčení a tiež ovplyvňuje to, či matka pociťuje dojčenie ako bolestivé:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

S týmto vám môže pomôcť poradkyňa pri dojčení, prípadne skúste podľa obrázkov použiť priečnu polohu. V každom prípade, výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Pozrite si aj fotky správneho prisatia: 

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Poradkyňa pri dojčení skontroluje aj podjazykovú uzdičku bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tejto situácie a zlepšiť prisatie bábätka. Je však pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Je možné, že pre vyriešenie situácie s bolestivými bradavkami bude potrebné urobiť ešte ďalšie kroky:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/kandidoza/

V takom prípade postupujte podľa odporúčaní poradkyne.

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dlhé papanie