Alkohol a dojcenie

Tina    26.06.2017, 07:54

Dobry den, citala som vela otazok ktore uz tu boli zodpovedane ale je mozne si dat vino aj pri 8 tyzdnovom babatku? Aj 2 x 2 dcl vina? Ci to je uz vela ? A zavisi mnozstvo alkoholu ktore mozem pozit s mojou vahou? Vdaka

Milá Tina,

tak, ako ste pravdepodobne už čítali – ak si chcete dať pohár piva, vína a podobne, z hľadiska dojčenia a dojčeného dieťaťa nie je dôvod, pre ktorý by ste to nemohli urobiť. Z hľadiska toho, že ako matka sa potrebujete byť schopná postarať o dieťatko, je dôležité, aby ste k pitiu alkoholu pristupovali zodpovedne.

Z hľadiska dojčenia nie je alkohol v ničom iný ako mnohé iné látky. Do materského mlieka sa ho z pohľadu dojčeného bábätka dostáva zanedbateľné množstvo. Svetovo uznávaný farmaceut Thomas Hale vo svojej knihe na základe vedeckých štúdií píše, že „absolútne množstvo (dávka) alkoholu, ktoré sa do materského mlieka dostáva, je vo všeobecnosti nízke a je funkciou hladiny v krvi matky“. Inými slovami to znamená, že toto pre dieťatko nepredstavuje problém, pretože v materskom mlieku je množstvo, o ktorom nemá zmysel uvažovať. Táto skutočnosť sa odvíja aj od toho, že v materskom mlieku sa môže nachádzať len to malé množstvo alkoholu, ktoré sa nachádza v matkinej krvi (a alkohol v krvi sa meria v promile). O alkohole v materskom mlieku preto nemá z praktického hľadiska zmysel uvažovať. A táto logika platí aj v prípade, že ide o dvojmesačné bábätko a matku, ktorá neváži veľa.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Alkohol a dojcenie