Dojcenie a nevyhnutnost uzivania vitaminov

Martina    18.07.2017, 11:42

Mam 5 a pol mesacne plne dojcene dieta. Cele tehotenstvo aj par tyzdnov po porode som brala Femibion, neskor som prestala. Je nutne uzivat akekolvek vitaminy/mineraly pocas dojcenia?

Milá Martina,

dojčenie je fyziologický stav, ktorý si nevyžaduje užívať žiadne výživové doplnky, či robiť iné opatrenia. Ak chcete užívať vitamíny alebo minerály, môžete, ale z hľadiska dojčenia to nie je potrebné. Dojčenie je to, čo vaše telo po pôrode očakáva a čo je prospešné pre vaše zdravie. Dojčenie do prirodzeného odstavenia je dôležité nielen pre zdravie dieťaťa, ale aj pre zdravie matky. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením.. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie a nevyhnutnost uzivania vitaminov