Nekaká

Marta    13.09.2017, 13:03

Dobrý deň, Môj syn má dnes presne 6 mesiacov a posledný mesiac má problém s vyprázdnením sa. Je výlučne dojčený. Naposledy kakal pred 10 dňami. Nezdá sa, žeby mu to spôsobovalo nejaký problém. Je spokojný, usmievavý. Nerozumiem tejto zmene lebo zvykol mal stolicu aj viackrát denne. Pediatrička nariadila použiť šetrný klistir po ktorom sa vykakal, ale nešlo o nejaké veľké množstvo. Stolica je normálna ako u dojceneho dieťaťa. Syn váži 7,8kg a prospieva dobre. Neviem teda či sa jedna o problém, alebo proste strávi vsetko mlieko. Dakujem za odpoved. P.S. Žijem v zahraničí, rada prispejem za odpoved prostredníctvom platby SEPA ale potrebujem dve informácie: 1. Na koho je vedený účet 2. IBAN

Milá Marta,

dojčené deti nemávajú problém s vyprázdňovaním, stolica z materského mlieka je za všetkých normálnych okolností riedka a nie formovaná. Ani vaše bábätko 5 mesiacov počas výlučného dojčenia nemalo problémy s vyprázdňovaním. Je teda možné, že sa zmenilo niečo, čo treba riešiť z medicínskeho hľadiska alebo omnoho pravdepodobnejšie, že táto zmena nastala v súvislosti so zavádzaním príkrmov. Ak by to tak bolo a obdobie, kedy sa začali objavovať problémy s kakaním by sa prelínalo s obdobím, kedy bábätko začalo dostávať príkrmy, potom vo väčšine prípadov je potrebné zmeniť skladbu príkrmov. Vzhľadom na vek bábätka sa na pár dní vráťte k výlučnému dojčeniu bez príkrmov. Tým sa stolica zlepší (v zmysle bude redšia). Potom môžete znovu začať s príkrmami a začať s inou skladbou príkrmov - teda s potravinami, ktoré nespôsobujú zápchu. Okrem toho sa snažte bábätko nekŕmiť, ale nechať na ňom, koľko jedla spapá samo pri hre s jedlom.

Vo všeobecnosti môžete urobiť nasledovné opatrenia:

- skúste zabezpečiť, aby malo bábätko dostatočný príjem materského mlieka (ak je to potrebné, nechajte si poradkyňou pri dojčení skontrolovať pitie bábätka na prsníku (toto je možné aj na diaľku, ak by ste sa skontaktovali s poradkyňou z nášho zoznamu, ktorá s vami bude komunikovať cez internet, môžete jej napríklad natočiť video typického dojčenia). Niekedy totiž po zavedení príkrmov poklesne tvorba mlieka a nižší príjem materského mlieka spolu s nižším príjmom tekutín môže byť súčasťou problému.

- vo všeobecnosti zabezpečte dostatočný príjem tekutín, nemusí to byť len voda v pohárik, ale napríklad aj redšie príkrmy či polievky

- zaraďte do stravy bábätka pomleté ľanové semienko, ktoré jej môžete sypať prakticky do každého jedla, toto výrazne pomáha

- sušené slivky či slivková šťava majú tiež priaznivý účinok

- vyhýbajte sa veľkému množstvo potravín, ktoré majú tendenciu stolicu zahusťovať

Vopred veľmi pekne ďakujeme za finančnú podporu, ktorá nám pomôže pokračovať v našej činnosti. Údaje pre platbu zo zahraničia sú:

Názov účtu a majiteľ účtu: MAMILA
2800344839/8330 (FIO banka)
IBAN: SK4683300000002800344839
BIC kód/SWIFT: FIOZSKBAXXX
Adresa banky pre medzinárodné platby a platby v cudzích menách: Fio banka, a. s., pobočka zahraničnej banky, Nám. SNP 21, Bratislava, SLOVAKIAVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok