Vecerny a nocny nepokoj a plac

Anna    19.10.2017, 14:07

Dobry den prajem. Moj syn ma 3 mesiace, je vyhradne dojceny, technika dojcenia by mala byt OK (mali sme doma laktacnu poradkynu). Problem trva cca.2-3 tyzdne.K veceru okolo 18:00 a viac je nepokojny vyzera to ako bolest bruska, place a chce prsko, ake vela krat sa od neho odtrhne a zacne plakat akoby od bolesti. Myslela som ze to moze byt tym ze chce spat no poslednych par dni uz nezaberie ani hodinove uspavanie v tme v posteli so mnou.Zvykol zaspat na prsku a prsko potom pustit.Teraz ho nepusti celu noc a nepomoze ani prelozenie na plnsie prsko v noci. Snazim sa ho dostat trochu do zaklonu (hlavicka) ako mi to ukazovala poradkyna, avsak v noci odmieta zaklonit hlavku skor ju taha dopredu akoby sa chcel cely skrcit a kope nozickami no podchvilou sa odtlaca ruckou a znovu krci a hlada bradavku, po cca 10-15 minutach sa ukludni obcas aj poprdka a zaspi no bradavku nepusti a o 30-50 minut znovu zo spanku pusti bradavku (nechtiac sa adi odtiahne) a s placom ju hlada a krci sa, kope no pri tom vsetkom ma zatvorene oci.A takto to ide az do rana, no rano sa zobudi a spokojne sa pri prezliekani usmieva.Este napisem ze nie je v noci uplne precikany a vobec nie je pokakany. Netusim co to moze byt a ako to riesit. Prosim poradte. Dakujem.

Milá Anna,

v tejto situácii vám odporúčame znova sa stretnúť s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Z vášho popisu spoločne s poradkyňou prejdete možné príčiny tohto správania, porozprávate sa o tom, ako uspávate dieťatko, ako presne prebieha jeho nespokojnosť večer a či toto správanie súvisí s tým, čo dieťatko zažíva na prsníku.  Najčastejšou príčinou správania bábätka, aké popisujete, je reakcia na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Jednou z častých príčin je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Vecerny a nocny nepokoj a plac