Odmieta prsnik

Livia    03.07.2011, 17:09

Dobry den, mam 6tyzdnovu dcerku. od zaciatku je dokrmovana umelym mliekom z flasky. doteraz nebol problem aby sa nakojila z prsnikov.ak jej bolo malo dala som jej z flase.zacalo to asi pred tyzdnom, ze pomaly zacala odmietat prsnik.pred 3mi dnami ochorela, ma upchaty nosik.od vtedy sa nechce vobec prisat. mlieko som odsavala, davala jej z flase a dufala, ze sa znova prisaje.vcera som skusila kupit silikonove klobuciky na prsnik aby jej to aspon trochu pripominalo tvar flase tak sa znova prisala, ale nie na kazde krmenie.nechcem prestat kojit,ale pomaly to zacinam vzdavat tento boj.skusala som ju nechat aj poplakat, prekladat zo strany na stranu nic nepomaha. akonahle jej dam holy prsnik hlada, neprisaje sa a zacne strasne plakat. prosim poradte mi. dakujem Livia a Ivanka

Milá Lívia,

pri používaní fľašky počas dojčenia dochádza často k presne tomu, čo popisujete. Bábätko si radšej zvolí fľašu (tok mlieka je stále rovnaký), začne sa odmietať prisať na prsník a bude plakať namiesto toho, aby sa prisalo. Toto sa stáva napriek tomu, že na začiatku používania fľašky sa môže javiť, že fľaška a dojčenie spolu bez problémov fungujú. Čo môže spôsobiť podávanie fľaše?
• Bábätko sa neprisáva, prípadne sa prisáva ťažko.
• Bábätko „hryzie“ bradavku.
• Bábätko má „silný stisk“.
• Bábätko otvára malé ústa („má len takú malinkú pusinku“).
• Bábätko nemá vyhrnuté obe pery.
• Bábätko sa prisáva a po chvíli bradavku púšťa, prisáva sa a púšťa bradavku, odvracia hlavičku a plače.
• Bábätko „cmuká“ počas dojčenia.
• Pri satí cumlíka na fľaši bábätko používa odlišné svaly tváre.

Silikónové klobúčiky situáciu neriešia - bábätko pri nich nie je prisaté na prsník, prinajlepšom je v klobúčiku bradavka, niekedy ani to a klobúčiky nenaučia bábätko prisávať sa na prsník. Prečítajte si náš článok o klobúčikoch.

Je možné, aby sa vaša dcérka znovu začala prisávať a piť z prsníka a stojí za to vynaložiť úsilie, aby sa vám to spoločne podarilo. Nenechávajte dcérku plakať, tým ju dojčiť nenaučíte. Dojčenie sa nedá vynútiť, k dojčeniu môžete bábätko len nalákať (pozrite si popis kroku č. 4 dolu). Potrebujete urobiť tieto dva dôležité kroky:

a) Prestať používať fľašku. Toto je najdôležitejšie. Fľaška je dôvod, pre ktorý sa vaša dcérka prestala na prsník prisávať. Začnite dcérku kŕmiť iným spôsobom ako fľaškou.

b) Naučiť sa, ako je možné dcérku znovu prisať na prsník (bez klobúčikov).

Na to, aby ste prestali používať fľašku a Ivanku znovu naučili sať z prsníka potrebujete osobnú pomoc poradkyne. Odporúčame vám, aby ste si zo zoznamu poradkýň vybrali poradkyňu, ktorá vám priamo ukáže postupy, ktoré vám môžu pomôcť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Okrem toho vám odporúčame nasledovné kroky:
1) Môže vám pomôcť, ak sa naučíte, ako správne bábätko prisávať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

2) Aby ste sa vyhli fľaši, potrebujete sa naučiť kŕmiť Ivanku iným spôsobom, čo vám tiež ukáže poradkyňa:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

3) Pozrite si ďalej čo robiť, keď sa bábätko neprisáva:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt, ktorý vedie k tomu, že sa bábätko začne zaujímať o pitie z prsníka. Vezmi si Ivanku k sebe na hruď medzi prsia vyzlečenú len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ňou ľahnete do postele, alebo počas domácich prác, keď si ju len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.
5) Pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste nemuseli dokrmovať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/


Pozrite si tiež tento článok:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Bábätká sa učia dojčeniu dojčením. Satie na prsníku je ďaleko viac než len príjem materského mlieka. Aj preto má zmysel snažiť sa o to, aby ste Ivanku znovu naučili sať na prsníku.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odmieta prsnik