Dcerka place po kojeni vzdy cez den

Monika    21.12.2017, 17:37

Dobry den, dcerka 4 tyzdne mi vzdy place po kojeni ale len cez den v noci sa napapa a spinka. Mam pocit ze cez den aj velmi malo pije.. potom sa nevie utisist a zaspat. Ked pije zacne sa pucit vzdy jej dam moznost odgrgnut nepodari sa to vsak vzdy. Laktacna mi povedala ze berie s pitim vela vzduchu ale jej sa neporadi vzdy ogrgnut. Taktiez prve dni v nemocnici ked bola na jiske pila z flasky. Teraz ju len kojim. Mna to uz nici po kazdom kojeni ju hodinu utisovat na hrudi.

Milá Monika,

vo vašej situácii je dôležité osobne skontrolovať dojčenie a odlíšiť, s čím súvisí plač bábätka po dojčení, či ide o reakciu na pitie, tak ako spomínate, či bábätko „málo pije“ a jeho plač súvisí s nedostatočným príjmom materského mlieka alebo jeho plač súvisí s tokom mlieka na prsníku alebo so spánkom bábätka. Je typické, že v noci bábätko zaspí omnoho jednoduchšie a bez pomoci rodiča a cez deň to tak nie je. Preto často plač bábätka po dojčení súvisí s faktom, že potrebuje zaspať a ak sa mu to nepodarilo pri dojčení, začne po dojčení plakať. Preto, aby bolo možné odlíšiť dôvody plaču bábätka, vám odporúčame návštevu poradkyne pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Píšete, že s poradkyňou ste už boli v kontakte, nie je však jasné, či to bolo v súvislosti s touto situáciou v posledných dňoch alebo išlo o stretnutie pred pár časom a je možné, že vtedy bola situácia iná. Ocenili by sme, keby ste nám na emailovú adresu dojcenie@mamila.sk napísali meno poradkyne, s ktorou ste boli v kontakte a odkiaľ ste.

Ak by vaša situácia súvisela s nedostatočným príjmom materského mlieka zo strany bábätka, potom urobte tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Okrem toho, ak bábätko skutočne dobre na prsníku pije, môže sa aj tak chcieť prisať na prsník často, aj chvíľku po tom, čo práve mliečko dopilo alebo môže po pustení prsníka plakať. Bábätká sú často tiež nespokojné z niekoľkých iných dôvodov:
1) Bábätko je už unavené a chce zaspať a potrebuje pri zaspávaní pomoc.
2) Bábätko malo už za celý deň príliš veľa podnetov a nedokáže sa samo uspokojiť a potrebuje, aby ho niekto ponosil a pomohol mu zaspať.
3) Bábätko chce byť s niekým v blízkom kontakte (ideálne je nosiť ho v takejto situácii v šatke či inom nosiči). Bábätká potrebujú byť v náručí rodičov, a keď tam nie sú, môžu byť nespokojné. Mnohé bábätká nespĺňajú predstavu rodičov o tom, že po nadojčení by mali byť spokojné, ležkať a nejakú dobu sa hrať samy. Majú potrebu byť nosené a pozorovať rodičov pri ich bežnej činnosti.
4) Bábätko sa môže chcieť dojčiť napriek tomu, že pred chvíľkou pilo. Pokojne ho priložte naspäť na prsník. Možno potrebuje dojčenie na to, aby mohlo zaspať.
5) Bábätko vyjadruje svoju potrebu kakať/cikať a môže mu pomôcť, keď ho rozbalíme. Mnohé bábätká rady cikajú/kakajú, keď sú rozbalené. A vtedy často zmiznú problémy s "kopkaním" a nespokojnosťou.
Sú bábätká, pri ktorých rodičia musia mať široký repertoár toho, ako ich upokoja a uspia ešte pred tým, než sä príliš unavené. Hoci to môže byť náročné, vašej dcérke môže pomôcť, ak sa ju budete snažiť uspať aj cez deň tak, aby spala dostatočne často a dostatočne dlho. Skúste si ju dať do nejakého nosiča/šatky, dojčiť ju a snažte sa ju uspať tak, aby nebola cez deň príliš dlho hore. Ak ju totiž necháte hore, ona môže vydržať nespať, ale uspať ju bude stále ťažšie a bude stále nespokojnejšia. Aj večer ju skúste začať uspávať skôr ako obvykle, aby ste sa vyhli tomu, že už bude príliš unavená. Skúste si s ňou ísť spoločne ľahnúť do postele už skôr. Niektoré bábätká večer ľahšie pri dojčení zaspia, ak sú v nejakom nosiči a popri dojčení s nimi chodíte, či ich hojdáte na fitlopte.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dcerka place po kojeni vzdy cez den