Prve prikrmy

Marianna    07.03.2018, 08:28

dobry den, mam 5,5 mesacnu dcerku plne kojenu. Uz sa mi zda, ze sa zaujima o jedlo a chcela by som sacat s prikrmami. Precitala som si vase odporucania, ale mam viacere otazky. Mozem jej davat hocico ako naozaj hocico? Napr. maso /samozrejme mam na mysli neprekorenene/, ryzu, zeleninu, ovocie v hocijakom poradi? napr. doobeda skusi banan a poobede masko a mrkvu? nebude toho na jeden den vela? alebo zacat len par dni jednu potravinu? tiez ma zaujima, ktore najcastejsie potraviny sa detom takto podavaju, okrem ovocia a zeleniny je to pecivo, trebars aj piskotu? neviem vobec co vybrat, vzdy som mala predstavu, ze prikrmy idu postupne, vzdy po jednej novej potraviny, vzdy mixovane a na lyzicke. Vase odporucania mi to vsetko vyvratili a citim sa "stratena". Plus ma zaujima konzistencia, babatku dam napr olizat omacku, polievku to chapem, mrkva, zemiak je makky ok, ale jablko napr? chleba? vacsi kusok dat ci mensi? u mensieho sa bojim, ze prehltne ci? ked chcem dat napr ryzu s masom mozem zmixovat a dat olizovat? lebo neviem ako dat dietatu napr ryzu, cestovinu, tam sa bojim dusenia. Chybaju mi tam taketo prakticke rady pre prvomamicky. Posledna otazka - ked zavedieme prikrmy tak napoje sa tiez zacinaju davat ci nie? bude leto, dcerka bude mat 7 mes, mam ju len vylucne kojit na pitie? dakujem

Milá Marianna,

veríme tomu, že sa cítite zmätená. Problém je, že „tradičná“ schéma zavádzania príkrmov, o ktorej ste sa matky na Slovensku bežne dozvedajú, nie je spôsob, ako zavádzať príkrmy dojčeným deťom, ale spôsob zavádzania príkrmov, ktorý sa jednoducho historicky ďalej traduje už desaťročia a bol pôvodne vypracovaný pre nedojčené deti a ktorý nemá oporu v žiadnych vedeckých poznatkoch v zmysle zavádzania príkrmov dojčeným deťom.

Všetky tieto „tradičné“ prístupy k prikrmovaniu v skutočnosti hovorili o nahrádzaní umelej výživy pri nedojčených deťoch, teda o tom, ako pri nedojčených deťoch na umelom mlieku čo najskôr po 6 mesiaci prejsť z kŕmenia umelou výživou na tuhú stravu. Tieto prístupy pochádzajú z obdobia spred 30 rokov, kedy deti neboli dojčené dlhšie než pár týždňov a vedelo sa, že po 6 mesiaci nemajú piť umelé mlieko a tak sa už od 4 mesiaca začalo aktívne a masívne nahrádzať umelé mlieko príkrmami (čo je správne).

Cieľom takéhoto zavádzania príkrmov je teda čo najrýchlejší prechod na príkrmy na úkor umelého mlieka. Pre nedojčené dieťa je toto v poriadku, pretože dávať dieťaťu, ktoré je ochotné jesť čerstvú a pestrú stravu, umelé mlieko po 6 mesiaci je škodlivá a zbytočná praktika. Ak tento istý postup aplikujeme pri dojčených deťoch, dosiahneme ten istý – hoci neželaný cieľ – dieťa začne jesť príkrmy na úkor materského mlieka a tvorba mlieka významne poklesne.

Pri masívnom zavádzaní veľkého množstva príkrmov nedojčeným deťom bolo namieste byť opatrný. A skúšať jednu potravinu za druhou. Toto však nie je vaša situácia. Vy máte dojčené dieťatko. Dieťa, ktoré môže ešte v roku mať takmer 100 % potravy tvorenej materským mliekom. Dieťa, ktorého cieľom zavádzania príkrmov nie je nakŕmiť ho, ale naučiť ho jesť, zoznámiť ho s rôznymi druhmi potravy, chuťami, vôňami, konzistenciou. Hrať sa s jedlom. Vy nebudete svoje dieťatko aktívne kŕmiť. Budete mu len ukazovať, že ľudia jedia a môže sa s jedlom hrať. Ak to necháte na bábätku, potom si v tomto čase z vášho jedla dá maximálne jednu – dve lyžičky. Viac teraz ani motoricky nezvládne. Skutočne jesť začne až po 2 roku života. A v takom prípade je naozaj úplne jedno, aké jedlo to bude. Ak mu dáte aj kúsok mäsa, ktoré bolo osolené a okorenené, čo sa stane? Vôbec nič. Ľudia zabúdajú, aké obrovské množstvá soli obsahuje napríklad umelé mlieko, ktoré bez obáv dávajú už novorodencom. Bábätká majú záujem o skutočné a chutné jedlo. Nie je dôvod mu odopierať možnosť pohrať sa s kúskom mäsa z vášho jedla, len preto, že ste ho okorenili a osolili. Pokojne mu môžete dať hryzkať jabĺčko. Bude ho cmúľať, prípadne doňho zatínať zúbky, ak si aj niečo odhryzne, vypľuje to. Samozrejme, pri ponúkaní jedla je dôležité vždy byť v blízkosti bábätka, ale to sa týka aj situácie, keby ste mu dávali rozmixovanú stravu, aj na rozmixovanej strave sa môže bábätko začať dusiť. Prakticky sa teda nemusíte sústrediť na žiadnu špeciálnu stravu pre bábätko, nemusíte nič špeciálne chystať a variť. Jedzte vašu bežnú rodinnú stravu (a ak chcete, aby bábätko jedlo zdravo, je čas prehodnotiť zdravé stravovanie v celej rodine) a nechajte bábätko pozorovať vás pri jedle a skúšať vás napodobňovať.

Pri výbere príkrmov preto nemusíte prakticky riešiť nič, iba si dať pozor na tvrdé, guľaté jedlo, ako sú napríklad celé guľôčky hrozna (môžete dať bábätku hrozno do úst tak, že mu ho roztlačíte pri puske), alebo arašidové oriešky a podobne.

Odporúčame vám jednoznačne navštíviť podpornú skupinu dojčiacich matiek vo svojom okolí:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

pretože na podporných skupinách sa zavádzanie príkrmov rieši prakticky takmer každé stretnutie a nájdete tam matky, ktoré vás podporia a povzbudia svojimi praktickými skúsenosťami.

Čo sa týka zavádzania tekutín, princíp je ten istý. Materské mlieko pokrýva potrebu tekutín, z takmer 90 % ho tvorí voda. Preto v roku, kedy bábätká majú ešte takmer 100 % príjmu potravy tvoreného z materského mlieka, nie je potrebné riešiť koľko toho vypijú mimo prsníka. Pointa je naučiť ich piť, zoznámiť ich s radosťou z vodičky, z pitia. Podobne ako s príkrmami, bábätká prejavujú záujem o skúšanie pitia približne v 6 mesiaci. Takže nechajte bábätko hrať sa s pohárikom. V lete je ideálny čas aj preto, že nevadí, ak na seba bábätko niečo vyleje pri skúšaní. Z hľadiska hydratácie sa v horúčavách sústreďte na časté ponúkanie prsníka. Takto zabezpečíte dostatočný príjem tekutín a nemusíte dieťatko nútiť do pitia tekutín mimo prsníka. Prečítajte si aj tento podrobný článok o zavádzaní tekutín:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/tekutiny/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Prve prikrmy