Problém s nočným spánkom

Bianka    20.03.2018, 12:42

Dobrý deň, mám 6 a pol mesačného synčeka, ktorý má už vyše mesiaca problémy s nočným spánkom. S manželom sme už zúfalí, keďže sa prebúdza každú pol hodinku, niekedy aj častejšie. Pred tým vstával v priemere 3 krát za noc len na dojčenie a spal ďalej vo vlastnej postieľke celú noc. Momentálne musí spať medzi nami v manželskej posteli. Najprv sme hľadali problém v rastúcich zúbkoch, ale on akoby si nevedel nájsť správnu polohu, neustále sa prehadzuje, otáča sa na bok ale sám sa tak neudrží a padá na bruško čo ho samozrejme znervózni a prebudí. Synček je dojčený, ale už sme začali aj s príkrmami. Ďakujem za pomoc.

Milá Bianka,

bábätká sa budia z rozličných dôvodov a dojčenie im pomáha znovu zaspať. Bábätká sa môžu budiť veľmi často. Intervaly prebúdzania sa nemusia vekom predlžovať. Môže sa stať, že sa bábätká po polroku budia častejšie, ako keď boli novorodenci. Ovplyvňujú ich totiž viac podnety počas dňa, rýchly rozvoj mozgu, spracovávanie nových zážitkov, získavanie nových schopností (otáčanie, sedenie, lozenie, chodenie), rast zúbkov. Môžete si však byť istí, že všetky deti sa raz budiť prestanú a budú spať celú noc bez toho, aby ste ich to museli naučiť. V tomto veku vaše dieťa potrebuje v noci istotu vašej prítomnosti, vašu pomoc pri tom, aby mohlo zaspať, a aby sa naučilo, že spinkanie a noc sú bezpečné a že má pri sebe niekoho, kto mu pomôže, aby dokázalo naspäť zaspať. Keď vidíte, že sa vaše bábätko začína prebúdzať a vy ho začnete hneď dojčiť, znamená to, že sa neprebudí úplne, dojčíte ho teda v polospánku a vďaka tomu je pravdepodobnejšie, že rýchlejšie zaspí. Toto znamená, že napriek mnohým zobudeniam sa aj vy, aj dieťa vyspíte lepšie. Ak navyše máte dieťatko blízko seba alebo pri sebe v posteli, je aj pre vás takto jednoduchšie dojčiť dieťa v polospánku, pretože pri dojčení rýchlejšie zaspíte a zobudenie nebude pre vás také náročné, pretože si takto vytvoríte podmienky, aby došlo k čo najmenšiemu prebudeniu. Intenzívny vývoj mozgu sa v priebehu pár mesiacov znova spomalí a spolu s tým sa zlepší aj spánok. Ide teda o to, nájsť na toto obdobie spôsoby, ako zvládnuť starostlivosť o bábätko v noci. Odporúčame vám prečítať si vysvetlenia v tomto článku, v ktorom zároveň nájdete aj praktické tipy, ako toto celé zvládnuť jednoduchšie:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/nocne-dojcenie/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Problém s nočným spánkom