Babo nepriberá

Zuzana    27.03.2018, 07:59

Dobrý deň. Veľmi pekne prosím o radu, som v slepej uličke. Mám 4. mesačného syna, doteraz len kojeného. Včera sme boli na kontrole a malý pribral za mesiac iba 100g, a lekárka odporučila 1x za deň dávať fľašu, lenže malý už začína pri prsníku podskakovať a odmietať. Chcela som ho do 6tich mesiacov len kojiť ale to asi nepôjde. Ešte je tu problém že kojím s klobúčikom. Skúšala som to denne aj bez, ale malý sa len hral a schudol, prípadne sa iba hral. Žijem v zahraničí a nemám nikoho kto by mi v tom pomohol. Veľmi pekne prosím o radu. Ako ďalej postupovať? Túžim chlapčeka kojiť, ale nie som si istá či to sama zvládnem. Ďakujem za odpoveď

Milá Zuzana,

riešením problémov s dojčením nie je fľaša s umelým mliekom. Fľašou sa bábätko neučí správne sa prisávať. Umelé mlieko nezvyšuje tvorbu mlieka. Vo vašej situácii je možné urobiť veľmi veľa, je potrebné hľadať iné riešenia. Pred tým, než sa bábätko začne dokrmovať umelým mliekom, je možné urobiť veľa preto, aby získavalo viac mlieka z prsníka a tak možno dokrmovanie vôbec nebude potrebné a navyše - ak by bolo skutočne potrebné dokrmovať, je možné to urobiť inak, ako fľašou a zachovať tak dojčenie.

Najdôležitejším krokom pre zlepšenie vašej situácie je významné zvýšenie tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/zvysenie-prisunu-mm/

Používanie klobúčikov pri dojčení z dlhodobého hľadiska znižuje tvorbu mlieka. Píšete, že bábätko je ochotné sa prisať aj bez klobúčika. Ak významne zvýšite tvorbu mlieka (prečítajte si časť „Stále to nefunguje“ z článku) a urobíte ďalšie kroky, bábätko začne z prsníka získavať viac mlieka.

Skúste pozrieť v našom zozname poradkýň, či sa nenachádza naša poradkyňa pri dojčení aj v krajine, kde žijete, ak nie, vyberte si hocijakú poradkyňu z nášho zoznamu, ktorá by sa vám mohla venovať aspoň prostredníctvom telefónu, skypu či iného spôsobu komunikácie, aby ste mohli dostať usmernenia a na mieru šité informácie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Medzičasom si pozrite videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Pokúste sa z týchto fotografií odpozorovať, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Je pravdepodobné, že ak v kontakte s poradkyňou výrazne zvýšite tvorbu mlieka a upravíte prisatie bábätka k prsníku bez klobúčika a budete stláčať prsník, bábätko bude získavať dostatok mlieka. Medzičasom, ak je to potrebné, môžete zvýšiť kalorický príjem bábätka a v tomto veku už umelé mlieko nie je potrebné, ani žiaduce. Omnoho lepšou stratégiou podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je doplniť kalorický príjem tuhou stravou vo forme príkrmov. Pri takomto zavádzaní príkrmov je však potrebné postupovať inak, než máte zaužívané – cieľom je totiž podávať bábätku veľmi kalorické príkrmy, nepodávať „jednozložkové“ príkrmy (napr. len samotná mrkva, alebo iná zelenina samotná), toto nie je postačujúce z hľadiska toho, aby dieťa získavalo dostatok kalórií.

Pri takýchto príkrmoch by malo ísť o bežné normálne zdravé jedlo rodiny; príklady môžu byť:

- banán
- avokádo
- ovsené vločky plus olej
- zemiaky, sladké zemiaky, kombinované napr. s tekvicou hokaido
- všetky druhy obilnín (pšeno, pohánka, amarant, quinoa, ryža, kukurica, atď.)
- mäso
- jogurty, ak ich rodina konzumuje, v rozumnom množstve, tak aby nezačali tvoriť celý jedálniček dieťaťa, kravské mlieko – do varenia, ak nezačne kravské mlieko tvoriť významnú časť príkrmov dieťaťa
- naklíčené semienka, naklíčené strukoviny (cícer, mungo, atď.)
- mandľové mlieko s obilninami a ovocím alebo zeleninou plus olej
- akákoľvek zelenina, ovocie, ako doplnok k príkrmom
- pridávať do každého jedla olej, je možné tiež používať rozomleté ľanové semienka, sušené slivky alebo marhule

Okrem toho sa pokúste zintenzívniť fyzický kontakt s bábätkom:

 • Buďte stále s dieťaťom.
 • Noste dieťa v nosiči (šatka, babyvak...).
 • Spite s ním v posteli.
 • Umožnite mu kontakt koža na kožu.
 • Okúpte sa s ním.
 • Uspávajte ho v náručí (napr. v nosiči), nie s cumlíkom, alebo v kočíku.
 • Sústreďte sa viac na dieťa ako na domáce práce, prípadne iné okolnosti, ktoré vás odpútavajú od dieťaťa.
 • Pozitívne s ním komunikujte: rozprávajte sa s ním, spievajte mu, usmievajte sa, udržujte pritom očný kontakt.
 • Vo vhodnej chvíli ponúknite dieťaťu prsník, ale nenúťte ho a neznechuťte mu dojčenie tým, že mu ho budete vnucovať. Môžete pritom experimentovať s rôznymi polohami a rôznymi situáciami, v ktorých prsník ponúknete – napr. sa pokúste dieťa prisať počas chôdze, skákaní na fitlopte atď.
 • Vyhnite sa tomu, aby ste zo snahy o dojčenie urobili boj a aby dieťa pri tom plakalo.
 • Na dojčenie sa snažte vystihnúť okamihy, keď dieťa nie je pri plnom vedomí (zaspávanie, prebúdzanie, noc).
 • Pri pokusoch o dojčenie odstráňte rušivé elementy alebo podnety, o ktorých viete, že dieťa od dojčenia odvádzajú.


Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Babo nepriberá