Zavadzajuce rucky

Klara    09.04.2018, 11:18

Dobry den, moj mesacny syn je plne kojeny. Mame ale problem pri prisavani, pretoze otvara male usta. Ked konecne otvori vacsie usta, strci si do nich rucku. Ako mu zabranit zavadzat pri prisavani ruckami? Dakujem

Milá Klára,

na vaše otázky sa bude omnoho jednoduchšie odpovedať v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení, preto odporúčame sa na poradkyňu obrátiť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože to, že si bábätko pri prisávaní dáva do pusinky ručičky, je normálnou súčasťou dojčiaceho sa správania bábätka. Otázka je, či je toto novinka v správaní bábätka a doteraz sa prisávalo bez problémov a tiež je otázka, čo sa deje pred dojčením a potom, čo sa bábätko pokúsi prisať. Či sa bábätko nakoniec prisaje a spokojne sa dojčí a vidíte, že dostatočne pije:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

alebo sa naďalej hnevá a prisať ho k prsníku si vyžaduje námahu, hľadanie polohy, v ktorej sa bude bábätko ochotné prisať, prípadne musíte popri prisávaní bábätko hojdať, poskakovať na fitlopte, prechádzať sa, aby sa vôbec prisalo. Ak sa vaše bábätko správa takto, prípadne tak, ako popisujú matky v úvode tohto článku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

Spoločne s poradkyňou pri dojčení by ste prešli celú dennú a nočnú rutinu starostlivosti o bábätko, kedy sa bábätko dojčí, či pred dojčením plače, čo presne sa deje, či bábätko počas dňa nedostáva cumlík. Spoločne s poradkyňou vyhodnotíte dojčenie bábätka z hľadiska jeho správania a z hľadiska výdatnosti pitia.

Je možné, že zistíte, že bábätko sa dáva k prsníku neskoro a že už dávnejšie pred tým dáva signály pripravenosti na dojčenie. Ak by to tak bolo, spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť signály bábätka a budete ho môcť prisávať  k prsníku skôr, keď je ešte spokojné a nie je nervózne.

Je však tiež možné, že toto správanie bábätka súvisí s reakciou na tok mlieka a že bude dôležité zlepšiť dojčenie a zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka. V takom prípade bude dôležité spoločne s poradkyňou urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zavadzajuce rucky