Problém s kojením 8 týdenní dcerky

Stanislava    17.05.2018, 20:20

Dobrý den, mám 8 týdenní holčičku, kterou plně kojim. máme problém s tím, že většinou při každém kojení se normálně krásně přisaje ale někdy(skoro každé kojení během dne, možná tak jedno je v klidu) po 5 minutách se prostě odtrhne a začne strašně plakat a tak jí nechám odbrknout krásně si krkne a pak pak jí chci dát znovu k prsu a začn strašně plakat jediné co ji utiší je dudel, který strašně cuca jak kdyby měla hlad ale prso prostě odmítá. Na prdiky používáme kapky biogaia a espumisan. Mě přijde že jak se s chutí že začátku toho kojení pustí pak dostane nějaký křeče a prostě pak nechce pít že ju to prostě bolí. V noci pije krásně bez jakéhokoliv pláče spokojeně usne. Co si prosím o tom myslíte. Děkuji za odpověď.

Milá Stanislavo,

v tejto situácii vám odporúčame skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože pre porozumenie týmto prejavom správania vašej dcérky je dôležité osobne pozorovať dojčenie, aby ste pri takomto osobnom pozorovaní dojčenia začali chápať správanie dcérky v súvislosti s reakciou na tok mlieka. Situácia, ktorú popisujete, je veľmi typická a stretávame sa s ňou veľmi často. Správanie bábätka, ktoré popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Toto správanie často vyzerá ako bolesti bruška a toto zneužívajú firmy zarábajúce na rôznych kvapkách alebo iných liekoch pre bábätká, ktoré ako vidíte na príklade vášho bábätka, nezaberajú a situáciu nezlepšujú. Pretože bábätko v tejto situácii v skutočnosti netrpí bolesťami bruška alebo kŕčmi, hoci jeho prejavy nespokojnosti vyzerajú veľmi ako práve takéto bolesti, pretože nespokojné bábätko sa typicky na prsníku krúti, zvíja, priťahuje nožičky k brušku, často pri tom poprdkáva a plače, červenie v tváričke. Mnohé deti dokonca v reakcii na zníženie toku mlieka grckajú, kašľú a vypľúvajú mlieko, čo ešte viac vzbudzuje dojem, že ich bolí bruško. V skutočnosti ide o reakciu na tok mlieka a fakt, že v noci sa takto bábätko nespráva, to len potvrdzuje – ak by bábätko bolelo bruško, ako sa dá vysvetliť, že ho bolí len cez deň a v noci nie?

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Problém s kojením 8 týdenní dcerky