Málo síly

Denisa    11.08.2018, 22:26

Dobrý den, mám třítýdenní holčičku, narodila se s váhou 2550g. Porod mi byl indukován 14 dní před termínem z důvodu nízké váhy a nedostatečné výživy placentou. Od začátku bojujeme s krmením. V porodnici mi bylo řečeno, že je maličká a nemá dost síly vysát z prsa dostatek mléka, takže dokrmujeme přes prst a stříkačku vlastním odstříkaným mlékem. Postupně se zvyšuje množství nakojeného mléka, nyní je to okolo 30-40ml (pořídila jsem váhu) a dokrmuji na množství 100ml, které někdy sní, někdy ne vše. Pokud je interval mezi kojením delší, nakojíme i více, například v noci i 60ml. Moje otázka zní, mohu zkusit pouze kojit? Nebo mám pokračovat v tomto schématu dokud dokrm prostě nebude potřeba? Ono se zvyšuje sice množství mléka z prsu ale zároveň i potřebná dávka, přijdu si jako v začarovaném kruhu. Za poslední týden přibrala 310g, nyní jsme na váze 2890 (včera měřeno u lékaře). Výjimečně dám UM Hipp HA když se nepodaří odstříkat dostatek vlastního, za poslední týden 2x po 60ml. Děkuji za odpověď a radu

Milá Deniso,

vo vašej situácii nie je nič stratené, je možné urobiť viaceré kroky pre to, aby ste sa mohli vrátiť k výlučnému dojčeniu a mohli časom prestať dokrmovať umelým. Všetky tieto kroky sa najúčinnejšie urobia v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení. Odporúčame sa stretnúť s našou certifikovanou poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Toto by mal byť kľúčový bod pre ďalšie kroky. Pretože, keď budete vedieť vyhodnotiť pitie bábätka, budete vedieť posúdiť, či pri dojčení získalo dostatok mlieka a budete spoločne s poradkyňou môcť urobiť kroky v prípade, že bude potrebné dojčenie zlepšiť, čo z vášho popisu bude potrebné.

Pre zlepšenie dojčenia bude spoločne s poradkyňou dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Vďaka správnej úprave polohy a prisatia bábätka v spolupráci s poradkyňou pri dojčení a stláčaniu prsníka budete môcť prestať odstriekavať mlieko, pretože pri správnom prisatí a stláčaní prsníka získa bábätko všetko dostupné mlieko a nebude treba odsávať. Bábätko dokáže pri správnom prisatí získať omnoho viac mlieka než vy pri odstriekavaní alebo odsávaní. Vďaka týmto krokom dokážete významne zvýšiť príjem mlieka bábätka z prsníka a budete mať menej práce, pretože nebudete potrebovať odsávať.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Neexistuje fľaška, ktorá by bola podobná prsníku. Striekačka pri prste je rovnako problematický spôsob dokrmovania, ako fľaša. Dobrá správa je, že pri dokrmovaní, ktoré teraz vaše bábätko potrebuje, je možné sa vyhnúť použitiu fľaše alebo striekačky. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Pri dokrmovaní laktačnou pomôckou necháte najskôr bábätko vypiť všetko dostupné mlieko v polohe pomáhajúcej dosiahnuť správne prisatie, so stláčaním prsníka a výmenou strán a potom mu pomôžete vypiť zvyšné potrebné mlieko na prsníku dokrmovaním laktačnou pomôckou. Spolu s ostatnými krokmi pre zlepšenie dojčenia bude možné postupne zavádzať laktačnú pomôcku neskôr a neskôr a takto čoskoro dokrmovanie odstránite úplne.

Vaše bábätko bude schopné získať z prsníka dostatok mlieka. Táto situácia nie je spôsobená tým, že je "slabé". Predstava, že dojčenie predčasne narodené dieťa unavuje viac než kŕmenie fľašou, nie je správna, hoci sa ju bohužiaľ dopočuje mnoho matiek predčasne narodených bábätiek. Pozrite si na našich stránkach videoklip Zavádzanie laktačnej pomôcky (http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/video-o-dojceni-10/) . Prečítajte si popis. Bábätká reagujú na tok mlieka. Ak je tok mlieka pomalý, bábätká, obzvlášť predčasne narodené bábätká, majú tendenciu zaspať. Pretože fľaša alebo striekačka poskytuje stabilný tok, bábätká hltavo pijú, až kým už nie sú nasýtené. Udržte tok mlieka na prsníku a dieťa bude hltavo piť, až kým nebude nasýtené. Pre udržanie toku mlieka budete upravovať polohu, prisatie, stláčať prsník a dokrmovať laktačnou pomôckou, kým ju nebude možné prestať používať.

3) Pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, kým to bude potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Ostaňte v kontakte s poradkyňou pri dojčení. Po tom, čo si spolu natrénujete správne prisatie a dokrmovanie laktačnou pomôckou, je kľúčové sa s poradkyňou stretnúť približne 2 – 3 krát, kým dotiahnete všetky detaily správneho prisatia a kým vás poradkyňa bude sprevádzať na ceste, na ktorej sa bude dojčenie postupne zlepšovať, aby ste dokázali jednotlivé kroky čo najefektívnejšie využiť.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok