Reflux?

Lucia    12.09.2018, 16:09

Dobry den, precitala som si tu clanky a rady ohladne refluxu ale aj tak si neviem rady. Mám 7 tyzdnoveho syna, ktory podla mna trpi refluxom. Podla rad na týchto strankach sa nemusim obavat a mam kojit na poziadanie. Syn vsak velmi place a neda sa utisit, nevie zaspat a place aj 2 hodiny a keď zaspi vracajuce sa mliecko ho zobudi, chrci a velmi place a uspavame odznova. Je velmi unaveny a aj napriek tomu nevie zaspat. Na prsniku niekedy zacne plakat tiez. Nosim ho v satke a casto mu to pomoze, ale v poslednej dobe nechce byt ani v satke, pripadne zaspi v satke ale neda sa zlozit do postielky pretoze sa mu mliecko hned vracia a zase je hore a place. Spim s nim teda v polosede v satke, co ma vycerpava. Skusam mu davat pit len z jedneho prsnika aj ked by si dal aj druhy. Pride mi, ze je to trocha lepsie a skor zaspi ale bojim sa, aby som tak neprisla o mlieko. Kojim kazde 2-3 hodiny, stale ked sa maly zobudi a place, nakojim ale potom ho uz uspavam a utisujem bez prsníka. Niekedy skusim ponuknut prsnik ked place pri zaspavani ale odmieta. Dakujem za radu.

Milá Lucia,

túto situáciu nie je jednoduché vyhodnotiť prostredníctvom internetu. Vo všeobecnosti platí to, čo ste aj čítali, že mnohé deti po dojčení grckajú a toto samo o sebe nepredstavuje problém. Grckanie vášho bábätka sa však spája s nespokojnosťou, plačom, bábätko je neutíšiteľné. A príčiny tohto správania je dôležité odsledovať v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože posudzovanie tohto správania bábätka by sa malo odvíjať od pozorovania dojčenia. Ak sa zabezpečí, aby bábätko dokázalo lepšie regulovať príjem mlieka a aby na prsníku správne pilo, situácia sa môže zlepšiť. Niekedy zlepšenie dojčenia a efektívnejšie pitie môže pomôcť, aby sa znížilo množstvo plaču. Navyše bábätko sa môže chcieť dojčiť napriek tomu, že pred chvíľkou pilo. Preto vám odporúčame skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Ak spoločne vyhodnotíte, že v tejto situácii je potrebné zlepšiť dojčenie a ak toto správanie bábätka súvisí s dojčením, potom úprava dojčenia pomôže zlepšiť aj správanie bábätka. Okrem toho spoločne s poradkyňou prejdete ďalšie možné príčiny plaču, nespokojnosti, ktoré sa môžu prejavovať aj grckaním a pokúsite sa ich odstrániť:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok