Jak poznat hlad u novorozence?

Zuzana    12.09.2018, 17:10

Dobry den, mohla bych poprosit o nazor, zda jsem neco nezanedbala nebo neprehledla u sve 2 mesicni dcery, u ktere ted resime, ze vubec nepribira? Porodni vaha byla normalni, 3330g na 50cm. Pri propusteni mela 3025g a 5.den pediatr zvazil 3110g. Ve 14 dnech mela 3290g a v 7.tydnu 3720g. To pediatr uznal, ze neni moc, ale ze i povyrostla (56.5cm) a že mohla byt po rustovem spurtu. Za 2 tydny, tj. presne ve 2 měsících, jsem s ni ze zvedavosti stoupla doma na vahu a hned se objednala k pediatrovi na prevazeni - vyslo ji 3760g. Přibrala za 2 tydny pouze 40g. Pediatr se zhrozil a přikázal podávat umele. Laktacni poradkyne zkontrolovala polohu atd a vse bylo v poradku, dle vseho dcera nema sílu mleko vysat (dostane ze me cca 15ml) a take doslo k poklesu toku po sestinedeli. Snazim se odsavat, ale vic jak 50ml neodsaji a tak dokrmuji stridave UM a MM. Protože kojim na vyžádání, nedavam dokrm pokazde a jen pres den, nechci v noci malou trápit dlouho vzhuru a docela hezky v polospanku saje. Mam ale veliké vycitky, ze jsem neco zanedbala v prubehu tech 2 měsíců, ze jsem malou trapila hlady a ze sem ji treba i nejak ublizila?? Vubec nevypadala, ze tolik strada. Pila sice obtizne, kojeni bylo kratke a docela se posledni dobou u nej vztekala, ale nebrecela nejak silene hladové. Rikala jsem si, ze ji treba staci malo. Hezky spala, smala se, konicky pasla,...plakala dle meho jako kazdy novorozenec, trochu ji trapil reflux a trochu i prdiky. I kdyz zpetne nevim, zda slo o bolesti briska, nebo o ten hlad?! Je kontaktni a rada je u me. Je treba mozne, ze tim, ze jsem ji uklidňovala v naruci, kdyz plakala, ze na hlad "zapomnela"? Ze sem ji mela radsi misto houpani dokrmit? Vim, ze uz to nezměnim, ale nesu to hodne špatně...ze sem ji zklamala a ze jsem hodne chybovala, ze jsem ji trapila hlady a mohla ji i ublížit?!

Milá Zuzano,

existujú účinné spôsoby, ako v takejto situácii bábätku pomôcť zvýšiť príjem mlieka pri dojčení, ako zvýšiť tvorbu mlieka a tak mu pomôcť získavať ešte viac mlieka z prsníka a ako dokrmovať bábätko priamo na prsníku, čo pomáha, aby dokrmovanie bolo len dočasné a čoskoro ho bolo možné úplne odstrániť. Hoci minulosť už zmeniť nemôžete, môžete urobiť teraz veľa preto, aby bábätko začalo dostatočne priberať a dohnalo tak to, čo možno za posledné týždne mohlo pribrať. Odporúčame vám skontaktovať sa osobne s poradkyňou z nášho zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Vďaka tomu budete vedieť posúdiť dojčenie a jeho výdatnosť a nebudete sa už musieť trápiť otázkou, či bábätko náhodou neplače od hladu. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Navyše vás poradkyňa naučí, ako sa pri dokrmovaní dá vyhnúť použitiu fľaše a ako dokŕmiť bábätko tak, aby ste medzičasom mohli zlepšovať dojčenie a čoskoro mohli prestať s dokrmovaním a vrátili sa k výlučnému dojčeniu.

Spoločne s poradkyňou by ste mali urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Jak poznat hlad u novorozence?