Málo mlieka

Monika    15.09.2018, 11:55

Dobrý večer, prosím vás , mám takýto problém. Synček má tri týždne aj tri dni . Mlieko mi nabehlo poriadne asi na tretí deň, do dvoch týždňov som iba kojila, lenže bol stále nespokojný, uplakaný, myslela som si, že si nevie vytiahnuť koľko mu treba a tak som si začala odsávať a dávať mu z fľašky. Kúpila som si pre istotu aj umelé mlieko baby love, keď som nestihla odsať tak som mu dala to. Keďže mám aj staršiu dcérku a malý stále plakal, nemala som kedy odsávať a začala som dávať umelé. Odsavala som si tak raz za 6 hodín, to boli už bolestivé , naliate . Nekojila som asi tri dni. Tvorba sa mi znížila samozrejme. Boli sme vo štvrtok na poradni a doktorka mi povedala, že to nieje tým že je hladný, ja som ho prejedala, on má koliku, nemohol sa vykakať, zapekalo ho to umelé. Tak som si povedala stačí, budem si dávať pozor na stravu a začala som ho zasa kojiť, to bolo ešte v stredu ráno, čo mal naposledy umelé . Takže tri dni zasa kojim, no naliate ich nemám . Ani keď mi v noci spal 6 hodín , som ich naliate nemala. Mám pocit že v nich nič nemám. Ale kaká, no nemá stolicu takú žltú praženicu ako sa hovorí, ale skôr také redšie a niečo medzi zelenou a hnedou farbou mi to pripadá. Neplače ale že by bol hladný. Cez deň si pýta jesť cca každé dve hodiny , kojim ho z jedného aj z druhého prsníka po sebe a tvári sa spokojne, keď ho nebolí brucho. Kúpila som si aj tabletky obsahujúce benedikt ,senovku a morungu, užívam ich druhý deň , ale nepociťujem zväčšenie tvorby. Bojím sa že mi mlieko úplne odíde, alebo sa to dá ešte zachrániť, keď teraz kojim každé dve hodiny, okrem noci , kedy dlhšie spí ? A je aj tá stolica v poriadku ? Čo môžem ešte spraviť aby som mala viac mlieka ? Cez deň sa aj nosíme v nosiči, keďže v kočíku byť nechce a vlastne skoro celé dni chce byť na mne . Ďakujem moc za odpoveď .

Milá Monika,

v tejto situácii je možné urobiť veľa pre to, aby sa zvýšila tvorba mlieka, aby sa zvýšil príjem materského mlieka zo strany bábätka pri dojčení a pre to, aby bolo možné sa časom vrátiť k výlučnému dojčeniu (teda postupne prestať dokrmovať umelým mliekom). Na tejto ceste by vás mala sprevádzať poradkyňa pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Okrem toho pre návrat k výlučnému dojčeniu bude potrebné urobiť postupne viaceré kroky, ktoré vám bude postupne poradkyňa pri dojčení odporúčať podľa individuálneho vývoja vašej situácie. V tejto situácii potrebujete odporúčania šité na mieru vašej situácii.

Kroky, ktoré vám odporučí poradkyňa, navyše budú riešiť zlepšovanie dojčenia komplexne. Samotné zvyšovanie tvorby mlieka bylinkami totiž neodstraňuje príčinu, pre ktorú tvorba mlieka klesá a ak ich neskôr začnete vysadzovať, tvorba mlieka bude klesať. Preto v prípade, že bábätko dokrmujete, je dôležité urobiť tieto kroky:

Vyhodnotiť dojčenie a jeho výdatnosť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení, pretože v prípade, že sa skutočne znížila tvorba mlieka a bábätko potrebuje zvýšiť príjem mlieka, môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí.

S poradkyňou má zmysel sa stretnúť aj preto, že ak je skutočne potrebné zlepšiť dojčenie, potom nestačí len zvýšiť tvorbu mlieka. Z hľadiska zvýšenia tvorby mlieka odporúčame pre zvýšenie tvorby mlieka urobiť aj ďalšie kroky. Pretože cieľom nie je len zvýšiť tvorbu mlieka, ale zlepšiť dojčenie. A pre zlepšenie dojčenia nestačí zvýšiť tvorbu mlieka a pokračovať v dojčení bez odstránenia príčiny, pre ktorú tvorba mlieka klesá. Ak by skutočne bolo potrebné zlepšiť dojčenie, čo je z vášho popisu veľmi pravdepodobné, potom spoločne s poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Vďaka správnemu prisatiu a stláčaniu prsníka bábätko bude mať potenciál získať maximum mlieka, ktoré je možné získať z prsníka. Preto nebudete musieť odsávať materské mlieko po dojčení.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka, odporúčame vám pokračovať vo zvyšovaní tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

ale zostaňte v kontakte s poradkyňou, aby ste užívali prostriedky pre zvýšenie tvorby mlieka len nevyhnutne potrebnú dobu a bolo ich možné čoskoro začať vysadzovať. Ak by ste sa spoločne s poradkyňou dohodli, že vo vašej situácii je vhodné užívať senovku grécku a benedikt lekársky, spoločne s poradkyňou sa poradíte o spôsobe užívania.

Samotné nalievanie prsníkov nie je spoľahlivým znakom toho, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka a že tvorba mlieka nie je dostatočná. Avšak vzhľadom na to, čo sa za posledné tri týždne udialo vo vašom prípade, je pravdepodobné, že bábätko nezískava dostatok mlieka. Avšak to, že situácia sa zlepšuje, budete vidieť najmä vďaka tomu, že bábätko bude na prsníku piť a poradkyňa pri dojčení vás naučí, ako toto rozlíšiť a ako spoznať, že bábätko vypilo dosť mlieka.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Vzhľad stolice vášho bábätka môže byť ukazovateľ, že momentálne nezískava dostatok mlieka. Aj preto by ste spoločne s poradkyňou mali urobiť kroky pre zvýšenie príjmu materského mlieka z prsníka a pre prípadné dokŕmenie bábätka na prsníku laktačnou pomôckou, ak sa ukazuje, že momentálne nezískava pri dojčení dostatok mlieka. Ak bábätko začne získavať dostatok mlieka, pravdepodobne sa zmení aj vzhľad jeho stolice.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Málo mlieka