Husta stolica

Denisa    04.10.2018, 12:36

Dobry den,moj syn ma 4,5mesiaca,plne dojceny. Od druheho mesiaca mal problem s kakanim,koliky,kakal len s pomocou ale stolica ok a od 3.mesiaca zacinal kakat sam a teraz asi 2tyzdne sa nevie sam vykakat a ked mu pomozem hadickou a masazou tak stolica je husta,lepkava a zelena alebo zltohneda,koliky nema,dobre papa aj pribera. Je to ok? Popripade ako mu pomoct ?

Milá Denisa,

dojčené deti nemávajú zápchu, v zmysle toho, že by ich stolica bola formovaná alebo dokonca tvrdá.  A, ak bábätko nemá zápchu, potom je otázka, čo presne sa deje. Rektálna rúrka či lieky v tejto situácii nie sú dobrý nápad. Skôr je potrebné pozrieť sa na to, čo presne sa deje, ako sa bábätko správa, či jeho správanie skutočne súvisí s vyprázdňovaním (je to možno prekvapivé, ale možno je príčina úplne niekde inde). Bolo by dobré, aby toto osobne videla laktačná poradkyňa, ktorá by sa na toto mohla pozrieť komplexnejšie. Ak máva bábätko stolicu zelenej farby, je kľúčové vyhodnotiť, čo presne sa deje pri dojčení spoločne s poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Farba stolice totiž nie je dôležitá, ak je bábätko spokojné a dostatočne priberá a teda získava dostatok materského mlieka pri dojčení. Avšak v situácii, že popisujete problém s vyprázdňovaním v kombinácii s takýmto vzhľadom stolice, môže byť, že bábätko sa takto správa a jeho stolica takto vyzerá preto, že by bolo potrebné zvýšiť jeho príjem mlieka. Toto vám odporúčame vyhodnotiť spoločne s poradkyňou.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Husta stolica