Malo mliečka

Katarína    12.11.2018, 10:43

Dobrý deň. Som mesiac a pol po pôrode mliečko si odsavam el.odsavackou a pijeme z flaše, dojčim iba v noci alebo ak je maly nervozny tak ho prilozim. Od porodu az doteraz odsavam z jedneho prsnika 60-80 ml a z druheho 30-40ml kazde 3 hodiny. Pijem vineu, čaj na dojcenie denne je to cca 4 litre tekutin. Uzivam aj senovku grecku no nikdy neodsajem viac mliečka uz som zufala nakolko maly si pyta aj 120ml a nechcem ho dokrmovat UM.... je mozne nejako zvyšiť produkciu? Tiez je normalne ze v jednom prsniku mam o polovicu menej mliecka? Dakujem

Milá Katarína,

vaše bábätko je ochotné sa prisávať a je ešte stále veľmi maličké a to dáva obrovskú nádej, že sa vám môže podariť vrátiť sa k dojčeniu a časom dokonca k dojčeniu bez potreby dokrmovania. Existujú kroky, ktorými je možné zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka pri dojčení, zvýšiť tvorbu mlieka a je možné dokrmovať bábätko priamo na prsníku bez nutnosti použitia fľaše. Všetky tieto kroky vám odporúčame robiť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade, môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. S poradkyňou má zmysel sa stretnúť aj preto, že ak je skutočne potrebné zlepšiť dojčenie, potom nestačí len zvýšiť tvorbu mlieka – akýmikoľvek prostriedkami by ste tvorbu mlieka zvyšovali. Z hľadiska zvýšenia tvorby mlieka odporúčame pre zvýšenie tvorby mlieka urobiť aj ďalšie kroky. Pretože cieľom nie je len zvýšiť tvorbu mlieka, ale zlepšiť dojčenie. A pre zlepšenie dojčenia nestačí zvýšiť tvorbu mlieka a pokračovať v dojčení bez odstránenia príčiny, pre ktorú tvorba mlieka klesá. Dokrmovanie fľašou spôsobuje zmätenie cumlíkom, ktoré spôsobuje, že bábätko je postupne menej a menej ochotné sa prisávať k prsníku. Toto je možné zvrátiť.

Odporúčame vám obrátiť sa na poradkyňu pri dojčení a ostať s ňou v dlhodobejšom kontakte, aby ste mohli spoločne s poradkyňou urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť situácie, kedy klesá tvorba mlieka.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pri správnom prisatí a stláčaní prsníka má bábätko potenciál vypiť všetko mlieko, ktoré je preňho dostupné. Budete tak môcť prestať odsávať, pretože odsávačka predstavuje veľmi neefektívny spôsob získavania mlieka z prsníka (aj preto pri odsávaní postupne z dlhodobého hľadiska tvorba mlieka klesá). Je možné, že v jednom prsníku sa vám tvorí menej mlieka, ale aj toto sa dá do veľkej miery upraviť správnym prisatím bábätka a stláčaním prsníka. Avšak vaša schopnosť odsávať materské mlieko nemá výpovednú hodnotu o tom, koľko mlieka sa skutočne tvorí a ani rozdiel medzi prsníkmi nemusí nevyhnutne znamenať, že v jednom prsníku je tvorba mlieka výrazne znížená. Môže to byť len rozdiel v tom, ako je schopná odsávačka získať mlieko z jedného prsníka a ako je to schopná urobiť z druhého prsníka. Aj preto je kľúčová osobná návšteva poradkyne pri dojčení, pretože postup pri zlepšovaní dojčenia sa bude odvíjať od toho, čo spoločne s poradkyňou odpozorujete.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Namiesto fľaše bude vo vašom prípade dôležité prisávať bábätko k prsníku v rozospatom stave (napríklad, keď sa bude precitať) v priečnej polohe so správnym prisatím a hneď od začiatku ho na prsníku dokrmovať laktačnou pomôckou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Tento spôsob dokrmovania je kľúčové prejsť spoločne s poradkyňou, pretože si bude vyžadovať vysvetlenie a praktický nácvik, aby ste boli schopná takto dokrmovať bábätko sama.

3) Odporúčame vám pokračovať vo zvyšovaní tvorby mlieka a spoločne s poradkyňou prejdete, či je možné v tejto oblasti niečo ešte zlepšiť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník spoločne s laktačnou pomôckou – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Malo mliečka