Problémy s kojením při růstu zoubků

Radka    25.11.2018, 10:20

Syn - téměř 16měsíců, kojený, až do cca 13-14m prakticky plně, odmítal jíst, vzal si jen pár lžiček, nyní jí více, ale stále ne mnoho (max. 3x denně, spíše 2x něco),omezený okruh jídel. Odmítá jiné tekutiny, vypije max. 50ml. Můj dotaz - při růstu zubů syn "bojkotuje" i kojení a mě to velmi stresuje, u kojení naříká a je vidět, že nechce mléko tahat, nakojí se jen když musí, u řezáků byl vždy problém 1 zub = cca 1 týden. Nyní se zdá rostou stoličky a trvá tento "bojkot" již více jak 2 týdny a mě zřejmě ubývá mléko. Snažím se v průběhu dne odstříkávat. Běžně se kojil 5x denně + 2-3x v noci, nyní v noci stejně, ale ve dne jen cca 2x denně, večer pak má zřejmě hlad/chuť na MM a je u prsu i půl hodiny a mléka tolik není a pláče a pořád tahá, ale pak už naprázdno. Prosím o radu co mám dělat a jak laktaci udržet. Mám strach i proto, že málo pije jiné tekutiny, ale i tak bych ráda ještě kojila, nicméně růst stoliček se zdá může trvat delší dobu a nechci přijít o mléko (zdá se, že i přesto, že odstříkávám cca 3x denně, tak je úbytek znatelný). Moc děkuji za radu

Milá Radko,

v tejto situácii vám odporúčame osobné stretnutie s poradkyňou pri dojčení:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Niektoré deti v tomto veku môžu papať málo príkrmov a z hľadiska jedla sa správať tak, ako popisujete, ale súčasne by sa mali bez problémov dojčiť a mali by priberať a prospievať. Z vašej otázky nie je zrejmé, či bábätko priberá a prospieva, ale zdá sa, že dojčenie je dlhodobo problematické a bábätko sa správa podobne, ako to popisujú ženy v úvode tohto článku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

Ak je to tak, spoločne s poradkyňou pri dojčení by ste mali riešiť možné príčiny zníženia tvorby mlieka a začať pracovať na krokoch, ktoré spomína vyššie uvedený materiál. Zlepšením dojčenia a zvýšením príjmu materského mlieka sa u tohto bábätka má potenciál aj zvýšiť chuť do príkrmov.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Problémy s kojením při růstu zoubků