Dieta pred kojenim place

Nikola    07.12.2018, 13:22

Dobry den, mam 6 tyzdnovu dcerku a zacala mi hnackovat aj vrackat. Krmim ju vzdy ked si zapyta ale posledne dni prsnik odmieta az tak ze zacne hystericky plakat alebo zacne papat a po nejakom case zacne z nicoho nic plakat aj ked mam v prsniku este dost mlieka. Nemam ziadne zdravotne problemi a davam si aj pozor na stravu. Teraz uz zacinam pocitovat ze mam mlieka menej a bojim sa ze ho stratim uplne. Chcem sa spytat v com moze byt problem a co by ste mi odporucili aby som mlieko nestratila? Dakujem za kazdu radu.

Milá Nikola,

zmena stolice a grckanie v spojení s odmietaním prsníka sú spoločne reakciou na zníženie tvorby mlieka. Preto je v tejto situácii kľúčové čo najskôr sa stretnúť s poradkyňou pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste začali robiť kroky pre zlepšenie situácie a aby ste spoločne vylúčili možné príčiny zníženia tvorby mlieka. Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie. Vyskúšajte aj tieto tipy:

1. Vyzlečte seba do pol pása a bábätko do plienky a strávte čas, keď bábätko spí, v kontakte koža na kožu.

2. Zmeňte a zlepšite polohu pri dojčení.

3. Dajte si bábätko do šatky alebo do nosiča a dojčite v ňom. Pri dojčení sa môžete prechádzať alebo bábätko hojdať hore-dolu.

4. Sadnite si pri dojčení s bábätkom na fitloptu a pri dojčení ho na nej hojdajte.

5. Pri dojčení sa postavte. Alebo naopak vyskúšajte dojčenie v ľahu.

6. Dojčite v tmavej miestnosti alebo v miestnosti bez hluku a bez vyrušení.

7. Ponúkajte dojčenie pri prebúdzaní a pri zaspávaní. Vystihujte na dojčenie správne okamihy.

8. Prestaňte používať cumlík, fľašu a klobúčiky.

9. Vysaďte hormonálnu antikoncepciu.

10. Spoločne s bábätkom sa vykúpte vo vani. 

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dieta pred kojenim place