Let down reflex

Peta    12.01.2019, 19:06

Dobrý deň, mám 5 mesačného syna, plne kojeného. Od jeho 4.mesiaca mávam neustály problém so spušťaním mlieka pri kojení, niekedy sa mi spustí po 10minutach, niekedy vôbec (pomočené plienky máva, napriek tomu že niekedy len saje naprázdno-ziadna pauzička v brade.. nechápem ako je to možné). Zistila som že keď postupne vysadím "podporné prostriedky"-benedikt, senovku, alebo užívam aj riccinus, hroznovú šťavu, atď.. po pár dňoch som na tom istom. Pokým toto beriem, mlieko sa mi spustí do pár sekúnd, aj prsia mám plnšie. Malého kojím len v polospánku, čiže celý deň sa točí len okolo číhania na správny okamih, už som z toho vyčerpaná. Vašu stránku mám naštudovanú od predu aj od zadu, dodržiavam všetky rady, spoločné spanie, nosenie, atď, som v kontakte s laktačnou poradkyňou, ktorá nám viackrát skontrolovala prisatie-je správne. Myslela som si či to nebude aj stresom, a myslením na to či sa mi to spustí ale viackrát sa mi bez problémov spustilo napriek tomu že som na to myslela, tak už vážne neviem čím to je. Užívala by som tieto bylinky aj dlhodobo ale malého z nich bolí bruško, takže ich môžem brať len dočasne, na rozbehnutie, ale potom je to zase také isté. Viackrát som chcela kojenie vzdať, ale malý nevie piť z fľaše, nakoľko nepoužívame ani fľašu, ani cumlík ani klobúčiky. Môže byť toto jedna z foriem "laktačných kríz", a teda raz to prejde, len to teraz treba pretrpieť? Ďakujem za odpoveď.

Milá Peta,

situácia, ktorú popisujete, je skutočne veľmi náročná, pravdepodobne máte naštudované naše články o štrajku, odmietaní dojčenia:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/strajk/

Z toho, čo píšete, sa zdá, že robíte všetky opatrenia, ktoré v tejto situácii považujeme za dôležité a potrebné pre to, aby sa časom situácia zlepšila. Táto situácia býva bohužiaľ väčšinou dlhodobejšia a aj z toho dôvodu je dôležité, aby ste ostali v spojení s poradkyňou pri dojčení, aby ste mohli okrem rád šitých na mieru tomu, ako sa práve situácia vyvíja, mohli získavať najmä psychickú podporu, povzbudenie. Poradkyňa vás môže pozvať aj do podpornej skupiny, kde môžete tieto otázky riešiť s inými ženami a môže vás pozvať aj do facebookovej skupiny, ktorá sa venuje podpore v týchto situáciách. Táto situácia sa zvykne zlepšovať veľmi pomaly a postupne, v zásade preto, že bábätko postupne získava dôveru v prsník a v to, že po prisatí bude zažívať dostatočný tok mlieka. Pre toto vám odporúčame sa stretnúť s poradkyňou, s ktorou ste boli doteraz v kontakte, aby ste spoločne prešli otázku vysadzovania prostriedkov pre zvyšovanie tvorby mlieka (a aj otázku podjazykovej uzdičky, či toto nemôže byť jeden z faktorov, ktorý situáciu zhoršuje). Z našich skúseností je kľúčové udržiavať vysokú tvorbu mlieka až do času, kým nemáte pocit, že situácia s dojčením je už úplne zažehnaná, že už to je dobré. Nasadzovanie a vysadzovanie byliniek z našich skúseností túto situáciu často zhorší a posunie ju niekedy aj pár týždňov späť. Ak máte pocit, že bábätko z byliniek bolí bruško, toto prosím skonzultujte s poradkyňou pri dojčení, aké sú prejavy správania bábätka. Do materského mlieka sa totiž majú potenciál dostávať také malé, stopové množstvá, že je veľmi nepravdepodobné, aby správanie bábätka v skutočnosti súviselo s tým, že mu "nerobia dobre bylinky", môže ísť o iné príčiny, ktoré súvisia s dojčením a znížením toku mlieka. 

Táto situácia sa raz zlepší. Hoci sa to teraz zdá nepredstaviteľné a hoci teraz skutočne starostlivosť o bábätko je omnoho náročnejšia a dojčenie Vám v starostlivosti vlastne nepomáha, skôr naopak, musíte vychytávať chvíle, kedy je bábätko tak rozospaté, že si nevšimne, že sa hnevá na tok mlieka na prsníku, raz toto skutočne bude lepšie. Bábätko potrebuje zažiť veľké množstvo pozitívnych skúseností a zážitkov v súvislosti s dojčením a postupne začne dôverovať, že ak sa prisaje, získa taký tok mlieka, aký si predstavuje, a aký potrebuje. Chce to veľa odhodlania, ale raz budete hrdá, že ste to zvládli a že vďaka tomu, čo ste zvládli, máte dojčené bábätko.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Let down reflex