Tvrdé břísko a doba kojení v noci

Marta    15.01.2019, 10:51

Dobrý den, mám 28 denního syna s váhou 5,050 kg, který je krmený pouze z prsu. Na včerejší návštěve u pediatričky nám bylo doporučeno snížit dobu kojení a interval kojení z důvodu plačtivosti, nevrlosti, škytavky, prdíků, tvrdého, nafouknutého bříška a vysokého váhového přírůstku (610 g během 14 dnů). Nyní přes den doba kojení 10 - 40 minut a interval 1,5 - 2 hodiny. Snížení bylo doporučeno na interval 3 - 3,5 hodiny a případně podávat oslazený čaj v případě velkého křiku a podávat Espumisan a BioGaiu. Mám snižovat dobu a interval kojení? Mám podávat Espumisan a BioGaiu? Dále bych se chtěla zeptat, jak často kojit v noci, protože když už mi syn usne, tak dokáže mít interval i delší než 5 hodin od předchozího kojení. Kojím cca v 19:30, usíná mezi 20-21 hodinou a na další kojení (po 5 hodinách) jej musím budit. Dále v noci už bývá interval kojení kolem 3 hodin, kdy si řekne sám. Je nutné jej budit na noční kojení?

Milá Marta,

ak výlučne dojčené bábätko rýchlo priberá, je to normálne a dobré. Pokiaľ zdravé dojčené deti pijú výlučne materské mlieko z prsníka, tak potom je ich priberanie vždy v poriadku a nie je dôvod hovoriť o tom, že priberajú nadmerne. Dojčenie nijako neobmedzujte. Pokračujte v plnom dojčení na požiadanie kedykoľvek a nemusíte sledovať počet dojčení. Dojčenie je podľa štúdií práve tou najlepšou formou prevencie obezity v neskoršom veku. Intervaly medzi dojčením si určuje bábätko samo, môžu byť odlišné každý deň, v tomto sa staršie dieťatko nemusí nijako líšiť od mladšieho.

Priberanie bábätiek má v rámci percentilového grafu Svetovej zdravotníckej organizácie veľký rozptyl a ak by sa bábätko s pôrodnou hmotnosťou 3,5 kg pohybovalo na 99. percentile, tak by v mesiaci mohlo pribrať za dva týždne aj omnoho viac, než 610 g. Percentilové grafy sú vyjadrením normálneho rastu detí. A niekto (niekto úplne normálny) musí byť na 99. percentile rovnako ako niekto (niekto úplne normálny) je na 3. percentile (čo znamená, že priberá oveľa menej). Nie ste v tom sama, pozrite si túto diskusiu s množstvom komentárov mamičiek, ktorých bábätká sú tiež "michelinkovia".

Bábätko, ktoré takto dobre priberá, nemá dôvod „držať diétu“. Takéto priberanie je pre neho normálne a správne. Nie je vhodné ho menej často dojčiť ani nahradiť materské mlieko vodou alebo čajom. Naopak, takýto postup môže viesť k problémom s dojčením. Voda ani čaj nezabezpečuje pre bábätko v tomto veku dostatočnú výživu. Bábätko treba naďalej dojčiť presne tak ako doposiaľ, kedykoľvek, pri akomkoľvek plači a dojčenie neobmedzovať, nenaťahovať intervaly medzi dojčeniami, neskracovať dĺžku dojčenia, nesnažiť sa, aby bábätko prespalo noc. 

Netrápte sa prípadnými otázkami prejedania, refluxu a podobne. Dojčenie neobmedzujte, pokračujte v dojčení tak ako doteraz. Ak zdravé prospievajúce bábätko často grcká, je dobré vedieť, že toto prejde samo od seba, netreba to nijako špeciálne riešiť. Počas samotného dojčenia bábätká grckajú len veľmi málokedy, a ak sú na prsníku často, umožňuje im to piť menšie množstvá mlieka častejšie, čo je pre ne i z hľadiska grckania dobré. Materské mlieko vzhľadom na svoje vynikajúce vlastnosti môže odstraňovať baktérie a vírusy a napomáhať imunitu bábätka vystielaním slizníc počas grckania.

Dojčenie na požiadanie je dôležitou podmienkou pre úspešnosť dojčenia z dlhodobého hľadiska práve preto, že dojčenie nie je len o kŕmení. Aj ostatné potreby dieťaťa sú regulérne potreby, ktoré dojčenie môže pomôcť uspokojiť a ktoré je dôležité napĺňať. Riešením rýchleho priberania bábätka nemá byť používanie cumlíka. Cumlík znemožňuje dojčenie na požiadanie a to prináša viaceré riziká, vrátane rizika predčasného odstavenia.

Ak je vaše bábätko nespokojné a uplakané, odporúčame vám stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože spoločne s poradkyňou môžete urobiť opatrenia ohľadom dojčenia, ktoré môžu pomôcť bábätku, aby bolo spokojnejšie a môžete spolu prejsť otázky súvislostí dojčenia a spánku, pretože tieto oblasti bývajú najčastejšou príčinou nespokojnosti a plaču bábätka. Prečítajte si aj tento článok:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

Návšteva poradkyne pri dojčení je dôležitá aj preto, že píšete, že bábätko prespí v noci dlhý úsek. V takomto prípade je totiž kľúčové zabezpečiť, aby bábätko počas dňa získavalo dostatok mlieka a toto je dôležité zhodnotiť s poradkyňou osobne. Neodporúčame vám bábätko v noci budiť, ale skôr zabezpečiť, aby bábätko v noci bolo v kontakte s matkou, teda, aby ste spali spoločne, vďaka čomu sa bábätko bude mať možnosť precitnúť, ak na to bude pripravené. Nepoužívajte v noci zavinovačku alebo iné pomôcky, napríklad cumlík, ktoré by mohli spôsobovať, že bábätko sa v noci nezobudí, ak by sa v skutočnosti mohlo zobudiť.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Tvrdé břísko a doba kojení v noci