Kaše, príkrmy

Monika    12.02.2019, 21:08

Dobrý deň! Moja pediatrička mi tvrdila, že kaše nesmiem variť doma pre 6-mesačnú už úspešne dojčenu dcérku, pomalinky aj príkrmy začíname, ale musím kupovať drahé instantné kaše na dobrú noc s umelým mliekom (od výrobcov UM, menovala aj konkrétne), pretože tak to vyžadujú odporúčania, aby sa stretla s bielkovinou kravského mlieka v pre ňu vhodnej podobe, lebo na kaše s obyčajným kravským mliekom je ešte primladá a s vodou by jej napr. ovsené vločky mohli ublížiť napr. obsahom plesní (plánovala som jej variť doma rôzne kaše s vodou, po uvarení pridať trochu oleja či masla, prípadne neskor aj ovocie a tak). Viem, že je to blbosť a aj na vašej stránke som to našla v sekcii Príkrmy, no zaujímalo by ma, kde nájsť najnovšie odporúčania ohľadom kaší a iných príkrmov pre bábätká, z ktorých pri radách mamičkám vychádzate, veľmi rada by som si to totiž prečítala sama. Ďakujem.

Milá Monika,

okrem toho, že kaše ako také vôbec nemusia byť súčasťou jedálnička bábätka (tak, ako nie sú súčasťou jedálnička väčšiny dospelých ľudí), bábätko by sa v rámci príkrmov malo stretávať s pestrou a čerstvou stravou. Z tohto pohľadu je nutrične (a aj z hľadiska bezpečnosti, napríklad aj obsahu plesní) bezpečnejšie pripraviť kašu v domácich podmienkach z uvarenej obilniny (ryže, pšena, pohánky, ovsených vločiek, atď). Odporúčanie, s ktorým ste sa stretli, je jedným z prejavov neetického marketingu výrobcov umelej výživy. O tom, že bábätká po 6 mesiaci nemajú dostávať umelú núdzovú náhradnú výživu ani v prípade, že by neboli vôbec dojčené, hovorí Svetová zdravotnícka organizácia v tomto dokumente:

https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/pokracovacie-mlieka/

v ktorom označuje podávanie umelej výživy pre dojčené aj nedojčené deti po 6 mesiaci za „zbytočné“ a „škodlivé“. Umelé mlieko používané po 6  mesiaci (vrátane umelého mlieka, ktoré sa nachádza v instantných kašiach) obsahuje bežnú bielkovinu kravského mlieka, presne tú istú bielkovinu, ktorá sa nachádza v klasickom kravskom mlieku. Ak je teda nutné, aby sa bábätko stretlo s bielkovinou kravského mlieka, stačí, aby sa mu do príkrmov pridávalo bežné kravské mlieko alebo aby konzumovalo výrobky z kravského mlieka. Tu je najnovšia metaanalýza a prehľad literatúry, ktorá hovorí, že faktory, ktoré ovplyvňujú vznik alergií, nie je jednoduché identifikovať: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24205824/

Ak chcete, môžete si prečítať napríklad vedeckú publikáciu WHO o jedle, ktorým by mali byť kŕmené nedojčené deti vo veku 6 - 24 mesiacov, v ktorej sa nikde nehovorí o zavádzaní jednozložkových príkrmov či o tom, že by existovali akékoľvek správne poradie pri zavádzaní príkrmov. Zároveň s tým WHO hovorí o tom, že deti po 6. mesiaci nepotrebujú piť umelé mlieko, ak dostávajú rozmanitú mnohozložkovú stravu, ktorú sa naučili jesť.

Prečítajte si aj tento odkaz:

https://ibconline.ca/food/

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kaše, príkrmy