Asymetrické prsniky

Zuzana    18.02.2019, 14:55

Dobrý deň, dojčím už 6ty rok, momentálne iba 2rocneho syna. Môj problém je, ze mam kvoli dojčeniu jeden prsník o dosť väčší ako druhý. Syn nemá problém, nápoje sa z toho, ktoré mu práve ponúknem, ak ma potrebu, napije sa aj z druhého, on je v tomto upl e v pohode. Mam teda ponúkať častejšie menší prsník, aby sa mi v ňom začalo tvoriť viac mlieka a veľkosť sa vyrovná? Alebo akú stratégiu zvolit? Chcem, aby som mala opäť rovnako veľké prsníky, resp. Aby sa ten rozdiel aspoň nezvacsoval. Ďakujem za radu

Milá Zuzana,

je možné aj dlhodobé dojčenie z jedného prsníka. Ak vaše bábätko nereaguje na rozdiel a ochotne sa prisáva k jednému, aj druhému prsníku, potom je rozdiel v prsníkoch otázkou skôr kozmetickou (rozdielna veľkosť prsníkov). Kozmetickú stránku tejto situácie je možné riešiť napr. silikónovými vložkami do podprsenky, ktoré pomôžu, aby rozdiel vo veľkosti medzi prsníkmi nebol taký viditeľný, napr. v plavkách. Neskôr, po skončení dojčenia, sa veľkosť prsníkov zmení späť na takú, na akú ste boli zvyknutá pred tehotenstvom.

Medzičasom môžete skúsiť urobiť tieto kroky, ktoré by mali potenciál zvýšiť tvorbu mlieka z menšom prsníku a ochotu bábätka dojčiť sa z tohto prsníka:

 • Buďte stále s dieťaťom.
 • Noste dieťa v nosiči (šatka, babyvak...).
 • Spite s ním v posteli.
 • Umožnite mu kontakt koža na kožu.
 • Okúpte sa s ním.
 • Uspávajte ho v náručí (napr. v nosiči), nie s cumlíkom, alebo v kočíku.
 • Sústreďte sa viac na dieťa ako na domáce práce, prípadne iné okolnosti, ktoré vás odpútavajú od dieťaťa.
 • Pozitívne s ním komunikujte: rozprávajte sa s ním, spievajte mu, usmievajte sa, udržujte pritom očný kontakt.
 • Vo vhodnej chvíli ponúknite dieťaťu ľavý prsník, ale nenúťte ho a neznechuťte mu dojčenie tým, že mu ho budete vnucovať. Môžete pritom experimentovať s rôznymi polohami a rôznymi situáciami, v ktorých prsník ponúknete – napr. sa pokúste dieťa prisať počas chôdze, skákaní na fitlopte atď.
 • Vyhnite sa tomu, aby ste zo snahy o dojčenie urobili boj a aby dieťa pri tom plakalo.
 • Na dojčenie sa snažte vystihnúť okamihy, keď dieťa nie je pri plnom vedomí (zaspávanie, prebúdzanie, noc).
 • Pri pokusoch o dojčenie odstráňte rušivé elementy alebo podnety, o ktorých viete, že dieťa od dojčenia odvádzajú.


Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Asymetrické prsniky