Kojit pri alergii dieťaťa na bielkovinu kravského mlieka??

Jana    03.04.2019, 11:35

Dobrý deň mám na Vás prosbu už neviem ako ďalej...Kojim synčeka už 15mesiacov a párkrát sme prekonali atopicky ekzém až donedávna sme nevedeli čo je asi príčinou ...Po vyšetrení syna na gastre bola určená diagnóza alergia na bielkovinu kravského mlieka...Začali sme z bezmliecnou diétou u syna avšak ja mám v strave mlieko alebo mliečne výrobky...Syn sa po nociach škriabe je mrzuty plačlivy jeho pokožka na pohľad bez ekzému akurát suchšia...Kožná nám naposledy predpísala excipial čo nezlepšuje stav...Musím aj ja vylúčiť úplne zo stravy všetko mliečne či by nebola lepšia cesta odstaviť dieťa od kojenia úplne???

Milá Jana,

alergia je ochorenie, ktoré sa prejavuje reakciou aj na stopové množstvá alergénu. Preto v prípade alergie na bielkovinu kravského mlieka u bábätka, je vhodné vylúčiť akékoľvek kravské mlieko aj zo stravy dojčiacej matky. Odporúčame vám začať s touto diétou a sledovať, či sa situácia u synčeka nezmení. Ak sa zmení k lepšiemu, pravdepodobne bude potrebné, aby ste nejakú dobu dodržiavali túto diétu aj vy. Pri alergii na bielkovinu kravského mlieka je však typické, že postupne mizne a odporúča sa časom znova dieťa skúsiť vystaviť tejto bielkovine, takže môžete po čase znova skúsiť do svojho jedálnička zaradiť kravské mlieko a sledovať reakciu bábätka.

Pre 15-mesačné dieťa je dojčenie naďalej kľúčovým faktorom pre jeho správny vývoj. A to platí nielen pre zdravé bábätko, ale pre choré bábätko to platí ešte viac. Najmä pre deti, ktoré majú alergiu, je kľúčové, aby boli dojčené až do prirodzeného odstavenia, pretože dojčenie poskytuje dieťatku množstvo imunitných faktorov a látok, ktoré podporujú správny vývoj imunitného systému. Navyše, dojčenie je mimoriadne dôležité najmä pre dieťatko s atopickým ekzémom aj z pohľadu toho, že pri tomto ochorení sa cíti veľmi nepríjemne a dojčenie mu môže pomôcť prekonať nepríjemné pocity, pomáha ho znova v noci uspať a podobne. Hoci dieťatku zistili alergiu na bielkovinu kravského mlieka, nie nevyhnutne to musí byť príčina jeho ekzému a ak bude naďalej zažívať nepríjemné svrbenie, dojčenie je často jediné, čo týmto deťom pomáha. Okrem toho, alergiu na bielkovinu kravského mlieka nemá potenciál zlepšiť odstavenie. Práve naopak. Riziká spojené s ukončením dojčenia sú reálne a majú vplyv na zdravie matky, zdravie dieťaťa, majú ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo a ekonomické dôsledky pre samotnú rodinu. Ak sa vyjadrujú iracionálne obavy z užívania lieku, nehovorí sa o reálnych obavách z hospitalizácie detí, ktoré nebudú dojčené – takýchto štúdií nie sú len desiatky, ale stovky, a lieky, ktoré deti z dôvodu choroby dostanú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nedojčenia môžu mať deti aj mnohé oveľa závažnejšie ochorenia ako ochorenia dýchacích ciest, zápaly stredného ucha či tráviaceho traktu. Dojčením sa dá predchádzať množstvu celému zoznamu ďalších ochorení od obezity či rakoviny prsníka cez vysoký krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych ochorení až po vysokú hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pre matky ukončenie dojčenia znamená zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu II. V tomto ešte navyše nie sú zahrnuté zvýšené náklady na zubársku starostlivosť či otázky týkajúce sa kognitívneho vývoja či správania detí.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojit pri alergii dieťaťa na bielkovinu kravského mlieka??