Lokalni bolest prsu

Anna    27.04.2019, 18:09

Dobry den, pres noc se mi objevila lokalni bolest v horni casti, smerem k podpazi praveho prsu. Prso se mi pres noc hodne nalilo, ale po kojeni se zda mekke, bez zacervenani, bez zatvrdlin. Bolest je vsak velmi palciva i na dotek. Pri kojeni se mi dostavuje uleva, avsak synek nikdy nevytahne cele prso, mam si ho po kojeni odsat? Zatim jsem nikdy neodsavala, synkovi jsou 2,5 mesice. Bojim se aby se mi nerozjel zanet prsu. Zatim jsem bez teplot, jen ta strasna bolest prsu. Jeste poznamenam, ze jsem zacala opet s behanim, tak jestli to nemuze byt souvislost. Dekuji moc!

Milá Anno,

táto situácia by mohla s cvičením súvisieť iba v prípade, že by ste začali kvôli cvičeniu tráviť viac času bez bábätka a bolo by to ešte pravdepodobnejšie, ak by bábätko začalo v tomto čase (ale aj v inom čase, kedy ste spolu) dostávať cumlík alebo fľašu, či by sa dialo niečo iné, v dôsledku čoho prisatie bábätka nie je správne. Niekedy takáto situácia súvisí s tým, že počas cvičenia žena používa podprsenku, ktorá tlačí na určité miesto prsníka.

V tejto situácii je pre vás dôležité vedieť, že:

1) Táto situácia sa môže zlepšiť, ak sa zlepší prisatie bábätka k prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a rovnomerné vyprázdňovanie prsníka, čo je kľúčové v prevencii vzniku zablokovaného mliekovodu alebo aj zápalu prsníka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

Preto vám odporúčame čo najskôr si dohodnúť stretnutie s poradkyňou pri dojčení z nášho zoznamu:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

2) Situácia, ktorú popisujete, znie ako opis zablokovaného mliekovodu. Súčasne z vášho popisu vyplýva, že sa začala situácia už zlepšovať. Napriek tomu ešte stále môžete pociťovať niektoré z príznakov, napríklad bolesť (na ktorú môžete v prípade potreby užívať lieky v takom dávkovaní, ako je bežné pre dospelého človeka). Je dobré vedieť, že antibiotiká nie sú potrebné vo väčšine situácií, ako popisujete. A to ani v prípade, že matke sa zvýši telesná teplota a má horúčku. Prvý dôvod, pre ktorý antibiotiká väčšinou nie sú potrebné, je ten, že vo väčšine prípadov nejde v skutočnosti o zápal prsníka, ale tak ako píšete o zablokovaný mliekovod – pretože príznaky ako horúčka, začervenanie kože na prsníku, bolesť, pocit hrče v prsníku môžu sprevádzať nielen zápal prsníka, ale aj zablokovanie mliekovodu, čo je omnoho častejší dôvod vzniku týchto príznakov. A zablokovaný mliekovod väčšinou sám od seba prejde v priebehu 24 – 48 hodín. Aj to je druhý dôvod, pre ktorý väčšinou antibiotiká nie sú potrebné – pretože väčšinou sa situácia začne zlepšovať sama od seba aj v prípade, že skutočne ide o zápal prsníka.

Jediný dôvod, pri ktorom by mohlo mať zmysel, aby matka konzultovala situáciu s lekárom a začala užívať antibiotiká, je v prípade, že po 48. hodinách príznaky nezačali ustupovať, alebo sa ešte dokonca zhoršujú.

3) Do toho času je možné urobiť viaceré opatrenia, ktoré môžu začať situáciu zlepšovať:

- skúste prsník v oblasti, kde máte, hrču počas dojčenia masírovať/stláčať, aby ste pomohli jeho odblokovaniu, niekedy dokonca pomáha, ak by ste dané miesto masírovali opačnou stranou elektrickej kefky (alebo inak odvibrovali). Neodporúčame vám prsník po dojčení odsávať, skôr sa sústreďte na to, aby ste počas dojčenia postihnuté miesto masírovali, stláčali alebo skúsili odvibrovať.

- jeden faktor, ktorý okrem iného súvisí so zablokovanými mliekovodmi, je váš odpočinok. Pokúste sa teraz získať pomoc rodiny alebo priateľov, aby ste mohli odpočívať v posteli a dojčiť. Pomôcť vám môže teplo, teda, ak chcete obklad, tak teplý obklad, nie studený.

- zablokované mliekovody sa spájajú s tým, že na danom miesto mlieko poriadne netečie a mliekovod sa preto upchá. Príčin je veľa, ale jednou z nich môže vo vašom prípade aj napríklad tlak na dané miesto. Ak by sa upchatý mliekovod spájal s "bielou bodkou" na bradavke, čiže maličkým pľuzgierikom v mieste vyústenia mliekovodu, môže vám pomôcť, ak toto miesto prepichnete sterilnou ihlou - toto má niekedy za výsledok okamžité uvoľnenie upchatia.

- ak by sa takéto situácie opakovali, stálo by za to sa stretnúť s poradkyňou pri dojčení osobne, aby ste prešli možné príčiny vzniku tejto situácieVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Lokalni bolest prsu