Dojčenie a zúbky

Nikoleta    02.05.2019, 14:06

Dobry deň. Rada by som sa spýtala na niečo čo ma v poslednej dobe trápi. 4. Mesačneho synčeka iba kojim. Už mu rastú prvé dva dolné zúbky. Pár krát ma aj pohrýzol. Všimla som si že menej je ako predtým než sa mu prerezali. Keď ho chcem uspať idem ho nakojit po leziacky odťahuje sa a plače. Chce uspávat iba na rukách. Keď si s ním sadnem tiež protestuje. Prisaje sa až kým sa s ním postavím a začnem hojdat. A keď si sadnem sa odtiahne. V noci nemá problém. Iba sa preberie napapa a zaspí aj na prsníku. Prosím vás ako môžem docieliť aby znovu pekne papal. Bojím sa že keď menej je tak stratím mlieko. Ďakujem vám srdečne za rady. S pozdravom Nikoleta

Milá Nikoleta,

takéto správanie bábätka súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Typické pre tieto bábätká býva, že sa takto začnú správa v období okolo 3 mesiaca života a typické je tiež, že toto správanie je vypuklejšie cez deň a menej vypuklé v noci alebo v stave polospánku a rovnako typické je, že tieto bábätká môžu začať odmietať určité polohy pri dojčení. Rovnako je typické, že bábätká, ktoré reagujú na zníženie toku mlieka, často vtedy zatlačia ďasienkami do prsníka a môžu spôsobiť poškodenie tkaniva prsníka, prípadne až rany a uhryznutia.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál. Zvýšenie tvorby mlieka zlepší ochotu bábätka ostať na prsníku a dojčiť sa, aj keď budete dojčenie ponúkať. Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a zúbky