Kolonoskopia s anestezou a dojcenie

Anna    22.05.2019, 11:16

Dobry den, zakratko mam absolvovat kolonoskopiu a kedze je sa jej velmi obavam, uvazovala som nad lokalnou anestezou. Kedze aktivne dojcim (kazdu 1-2 h), je mozne absolvovat kolonoskopiu pod narkozou alebo ohrozim nejakym sposobom dietatko?

Milá Anna,

z hľadiska dojčenia toto vyšetrenie nepredstavuje žiaden problém. Rovnako nie je problém, aby ste počas dojčenia absolvovali anestézu, či už lokálnu, alebo aj celkovú. Anestéza (aj celková) sa podáva aj tehotným matkám počas napríklad cisárskeho rezu – toto celé je otázka pohľadu na dojčenie – lekári sú presvedčení o tom, že pre čerstvo narodené bábätko je dojčenie dôležité – preto matkám po cisárskom reze dojčenie nezakazujú. Akonáhle ide o tú istú situáciu – s jediným rozdielom – dieťa už je „príliš staré na dojčenie“, vníma sa akýkoľvek problém matky ako vynikajúca príležitosť pre odstavenie. V skutočnosti je nesmierne dôležité, aby ste v dojčení pokračovali. Účinok anestézy odznieva veľmi rýchlo (preto sa človek prebudí). Môžete dojčiť až do vyšetrenia a potom hneď po ňom, ak to vaše bábätko bude potrebovať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kolonoskopia s anestezou a dojcenie