Rotaviry a kojení 2 dětí

Věra    25.05.2019, 07:07

Dobrý den, mám 2 dcery - 18 měsíců a 1,5 měsíce. Starší dcerka je v nemocnici s rotavirovou infekcí. Zítra by jí měli pustit domů. Již nezvrací ani nemá průjmy. Doposud jsem ji společně s mladší dcerkou kojila, vždy ráno po probuzení a večer před spaním. Nebylo to jen o "jídle ", ale i o přitulení se a možná tak i méně žárlila na mladší dcerku. Teď v nemocnici měla ale bohužel od kojení pauzu. Doma bych ale chtěla v kojení pokračovat. Všichni (včetně lékařů) mi ale říkají, že bych měla aspoň týden počkat, aby se nenakazila mladší dcera. Vím, že se po odeznění příznaků rotavirus vylučuje ještě 10 dní stolicí. Pokud ale není ve slinach, proč by mělo být riziko? Nebo pomohlo by, kdyby měla každá svoje prso? Nebo bych si prso vždy po nakojeni umyla mýdlem? Je pro mě těžká představa dcerku s kojenim odmítat, když si teď tolik vytrpěla. Naopak ale nechci ohrozit miminko. Děkuji za odpověď. Věra 

Milá Věra,

ľudia, ktorí dojčiacim ženám dávajú odporúčania, často hovoria iba z pozície svojich osobných skúseností a postojov, bez toho, aby rozumeli tomu, ako dojčenie funguje. Ak sa dve deti dojčia spolu, tak z hľadiska chorôb nie je dôvod za bežných okolností robiť žiadne špeciálne opatrenia a dojčiť naďalej tak, ako doposiaľ. Navyše aj mimo dojčenia sú vaše deti vo veľmi úzkom fyzickom kontakte, žijú v spoločnej domácnosti. Bez ohľadu na dojčenie, ak by malo dôjsť k prenosu vírusu medzi deťmi, tak k nemu dôjde, pretože budú fyzicky spolu. Navyše, kým sa vaša staršia dcérka dostala do nemocnice, bola už infekčná. Základný princíp, ktorý v drvivej väčšine platí, znie, že človek je pri ochorení infekčný už niekoľko dní pred tým, než vôbec vie, že je chorý. Preto, keď už zistí, že je chorý, tak je relatívne neskoro robiť nejaké opatrenia, a v prípade dojčiacej matky je najlepším opatrením pokračovať v dojčení, pretože keď už matka zistí, že je chorá ona alebo niektoré z detí, tak sa v jej mlieku nachádzajú protilátky, ktoré bábätku pomáhajú, aby neochorelo alebo aby choroba prebehla bez nejakých zjavných príznakov alebo aby mala miernejší priebeh. Stretnúť sa s chorobami v čase, keď dojčenie poskytuje takúto výhodu a pomoc, je tým najlepším spôsobom, ako môže bábätko získavať imunitu. Už pred vypuknutím choroby sa začínajú v materskom mlieku tvoriť protilátky, a tak pokračovanie v dojčení aj chorého, aj zdravého dieťaťa dáva zmysel. Zdravé dieťa buď vďaka protilátkam neochorie alebo bude mať choroba lepší priebeh, a choré dieťa sa rýchlejšie uzdraví. Navyše materské mlieko priamo zabíja rotavírus a preto je pravdepodobné, že mladšie bábätko neochorelo kvôli svojmu dostatočnému prísunu materského mlieka a tento istý princíp ho bude chrániť aj teraz.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Rotaviry a kojení 2 dětí