Dojčenie počas tehotenstva

Zuzana    27.05.2019, 07:41

Dobrý deň chcem sa spýtať mám 9m syna a som tehotná 15 týždeň gynekológ mi odporučil prestať kojit.Len sa nám nedarí prestať.preto sa chcem spýtať či je nutné prestať? Bojím sa či neublizim druhému mincu nepripravim ho živiny atď a či to zvládne moje telo. Ďakujem

Milá Zuzana,

nie je jediný dôvod, aby ste prestali dojčiť len preto, že ste tehotná. Väčšina žien dostáva počas dojčenia menštruáciu približne po roku po pôrode a keďže dojčenie typicky trvá 3 – 5 rokov, je zrejmé, že príroda počíta s tým, že dojčiace matky budú môcť počas dojčenia otehotnieť a budú môcť pokračovať v dojčení a potom dojčiť staršie dieťatko spolu s novým bábätkom, pretože dojčenie je stále rovnako dôležité ako pre novorodenca, tak pre staršie dieťa.

Avšak vzhľadom na to, že dojčenie z našej kultúry vymizlo, stratil sa aj obraz dojčenia starších detí a s tým informácie, že je možné pokračovať v dojčení aj počas tehotenstva. Tieto informácie sa dokonca často ženy nedozvedia ani od zdravotníkov, pretože poradenstvo v otázkach dojčenia sa aj v tejto sfére deje na základe osobných dojmov, skúseností a predstáv. Nie na základe vedecky podložených informácií. Preto otázky, ako sú vaše, sú pomerne časté a vypracovali sme k tejto téme celý rozsiahly článok:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/dojcenie-pocas-tehotenstva/

ktorý vám odporúčame si prečítať celý, pretože odpovie aj na mnohé ďalšie otázky, ktoré vám iste postupne napadnú. Medzi informáciami v článku si môžete prečítať aj túto: Vo vedeckej literatúre neexistujú žiadne dôkazy či dáta, ktorými by lekári mohli odôvodniť odporúčanie odstaviť dieťa počas tehotenstva. Matky môžu lekára, ktorý odstavenie odporúča požiadať, aby jej ukázal štúdie, ktorými svoje tvrdenie podporuje.

Normálne racionálne sa stravujúca matka nebude mať žiadne problémy s tým, aby mala dostatok živín aj pre nenarodené dieťa, aj pre dojčiace sa dieťa, ako aj pre seba. Okrem toho, že sa bude stravovať primerane, nemusí robiť žiadne špeciálne opatrenia.

Neexistuje žiadne zdokumentované riziko pre matku či nenarodené bábätko, keď matka počas normálneho tehotenstva dojčí. Kontrakcie maternice počas dojčenia sú normálne a nespôsobujú predčasný pôrod – nakoniec, kontrakcie maternice spôsobuje aj pohlavný styk, ktorého sa väčšina párov počas tehotenstva nevzdáva. Je pravdou, že (bez ohľadu na dojčenie) sa určité percento všetkých tehotenstiev končí potratom. Vtedy je samozrejme ľudské hľadať dôvody a ak matka dojčila, je jednoduché ako príčinu označiť dojčenie, hoci za iných okolností by sme len skonštatovali, že dôvod nepoznáme. Rovnako neexistujú medicínske dôkazy o tom, že by dojčenie oberalo nenarodené dieťa o živiny. Stimulácia bradaviek počas dojčenia, na ktorú je telo matky bežne zvyknuté, nie je dostatočná na to, aby spôsobila predčasný pôrod ani v posledných troch mesiacoch tehotenstva. Preto matka nemusí dieťa odstaviť ani po 6. mesiaci tehotenstva.

Pokračujte preto v dojčení aj naďalej tak, ako to vaše staršie dieťatko potrebuje. A keďže vaše bábätko je veľmi maličké, odporúčame vám prečítať si aj túto odpoveď z našej poradne:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=7662

pretože počas tehotenstva sa významne zníži tvorba mlieka a vaše staršie dieťatko potrebuje toto prekonať podávaním kalorických a pestrých príkrmov a tekutín navyše.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie počas tehotenstva