Alergická reakcia

Denisa    27.05.2019, 15:35

Dobrý deň. Mám 2,5 mesačnú dcérku a dostala som silnú alergickú reakciu, kedy mi boli podané lieky priamo do žily a to Hydrokortizol a predpísané lieky Zenaro a zákaz dojčenia cely týždeň. Dr. mi však nevedela povedať či sa kojiť môže alebo nie, aj keď sa píše, že nemá vplyv na dojčenie a napriek tomu zákaz. Prosím, urgentne o odpoveď aj na mail. Ďakujem

Milá Denisa,

z hľadiska dojčenia je pre vaše bábätko, aj pre vás bezpečnejšie pokračovať v dojčení. ortikoidy (aj ako tabletky, lokálne injekcie či infúzie) ani pri dlhodobom užívaní nie sú dôvodom na to, aby ste nedojčili. Kortikoidy sa v materskom mlieku nachádzajú aj prirodzene a ich množstvo sa užívaním kortikoidov zásadne nezvyšuje.

Preštudujte si aj tento odkaz: https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/

Antihistaminiká z hľadiska dojčenia môžete užívať a po podaní Zenara by ste mali naďalej pokračovať  v dojčení.  Jediná vec je, že orálne antihistaminitká ako Zenaro môžu potenciálne (nie všetkým ženám) znižovať tvorbu mlieka. Vzhľadom na to, že vaše bábätko je ešte veľmi maličké a závislé od výlučného dojčenia, vám odporúčame stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste spoločne vyhodnotili výdatnosť dojčenia a v prípade, že by bolo potrebné po nasadení anthistaminík zlepšiť dojčenie, aby ste tak mohli v kontakte s poradkyňou pri dojčení urobiť čo najskôr.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Alergická reakcia