Kojení a potraty

M.    10.06.2019, 10:30

Hezký dobrý den, kojím téměř 3,5 leté dítě, jsem za to ráda, plánovala jsem kojit až do přirozeného odstavení, jak to bude potřebovat. Kojím už jen při uspávání jak při odpoledním, tak nočním spánku, a samozřejmě v noci - někdy téměř vůbec, někdy více. Ráda bych se vás zeptala na situaci, o které moje gynekoložka říká, že nastala nejspíše kvůli kojení nebo na to mělo alespoň velký vliv. Mezi 11/2017 - 6/2018 jsem měla 3 samovolné potraty v prvním trimestru. Neplánovala jsem otěhotnět takto hned za sebou, ale stalo se tak. Proč to takto píši, "nechala jsem tělo odpočinout", a teď téměř po roce od posledního potratu, jsem opět těhotná, úplně na začátku. A teď k otázce, myslíte, že můžou potraty souviset s kojením? Moje gynekoložka říkala, že jiný problém nevidí, že takto ji to přijde nejpravděpodobnější, že moje tělo nemá energii na těhotenství při kojení (A také že tělo po prvním potratu už bylo oslabené). Moc se mi tomu nechce věřit, ale mám z toho zároveň nyní obavu, aby se to neopakovalo. Jenže stejně neumím si představit, jak nenásilně odstavím dítě. Existuje případně nějaký netraumatický přístup, jak dítě odstavit, kdyby to bylo nutné? Mluvili jsme o tom, chápe to, párkrát jsme to dříve zkoušeli, snaží se, ale při usínání bez kojení zatím neusne. Děkuji předem moc za odpověď, vím, že je na pomezí gynekologie, ale nevím, kam jinam se s důvěrou ohledně kojení obrátit. Moc děkuji.

Milá M.,

veľmi nás mrzí vaša situácia. Je pochopiteľné, že v takejto situácii človek hľadá príčinu a v spoločnosti, kde sa dojčenie považuje za vinné zo všetkého, čo sa v živote matky alebo dieťaťa stane, je pochopiteľné, že sa bude za vinníka považovať dojčenie. Pri týchto uzáveroch sa nesprávne predpokladá, že dojčenie predstavuje pre matku záťaž, že ju vyčerpáva a že preto nie je možné, aby udržala tehotenstvo. Tento predpoklad nepotvrdzujú skúsenosti miliónov žien, ktoré počas dojčenia otehotneli a svoje bábätko donosili a porodili. V skutočnosti neexistuje jediný vedecký dôkaz pre to, že situáciu, ktorú ste prežili, spôsobilo dojčenie. Preštudujte si pozorne tento článok, v ktorom nájdete odpovede týkajúce sa dojčenia a tehotenstva:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/dojcenie-pocas-tehotenstva/

Porozprávajte sa so svojou lekárkou o možných vyšetreniach, ktoré by pomohli odhaliť, či nie je potrebné v terajšom tehotenstve urobiť kroky, ktoré by pomohli toto bábätko donosiť. Existuje viacero možných príčin, pre ktoré tehotenstvo skončí, dojčenie ňou na základe súčasných vedeckých poznatkov nie je.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojení a potraty