Miminko se od prsu stále odtahuje

Mariona    22.08.2019, 17:02

Dobrý den, mám 10ti denní miminko a snažím se rozjet laktaci, už v porodnici jsme měli problém s prisatim, měla jsem doma i laktacni poradkyni, která mě ukázala, jak správně miminko prisat, jde o to, že mám pujcenou váhu a tak vážím před a po každém kojeni, vždy když chci malou přiložit, strká si před pusu ručičky a je tak hrozne těžký ji je oddelat, když už se prisaje, tak za chvílu si tam ručičky chce strkat znovu a odtahuje se, pritom hned bradavku hleda zas, pak ještě komín třeba půl hodiny a vytáhne že mě jen 20, někdy 30 ml, někdy jen 15 z obou, pritom elektrickou odsavackou odsaju třeba 50 ml, jak dlouho trvá, než se mi vytvoří více mléka? Co dělat s malou a tím, že si pořád strká ručičky před pusu? Dekuji

Milá Mariona,

odporúčame vám znova sa stretnúť s poradkyňou pri dojčení. Ak ste boli v kontakte s našou poradkyňou pri dojčení z nášho zoznamu:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

obráťte sa prosím na ňu znova, ak ste sa stretli s inou poradkyňou, odporúčame vám vybrať si poradkyňu pri dojčení z nášho zoznamu profesionálnych poradkýň pri dojčení a to preto, že vám môže pomôcť so správnym prisatím bábätka, ale aj s tým, ako pozorovaním pitia bábätka vyhodnotiť, či bábätko získalo dostatok mlieka. Budete tak môcť prestať s vážením bábätka pred dojčením a po dojčení, prípadne s kontrolou tvorby mlieka odsávačkou. Odsávačka napríklad získava mlieko z prsníka úplne odlišným spôsobom, ako bábätko, preto, to, čo dokážete odsať, ani čas, ktorý to trvá, nemá výpovednú hodnotu o tom, či bábätko dokáže získať takéto množstvo mlieka ani o tom, aká je tvorba mlieka. Pohyby ručičiek sú pri dojčení normálne, ak ide o bábätko, ktoré sa bez problémov prisáva, tieto pohyby neprekážajú dojčeniu. Ak sa stane, že kvôli ručičkám sa bábätko úplne pustí prsníka alebo je preňho ťažké sa znova prisať, toto je možné zmeniť predovšetkým úpravou polohy a prisatia bábätka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Záklon hlavičky a hĺbku prisatia (tak, aby neboli vidieť pery a kútik úst bábätka) je dôležité udržiavať počas celého dojčenia. Poradkyňa pri dojčení vám preto pomôže upraviť polohu tak, aby sa postupne počas dojčenia bábätko nedostávalo nosíkom do prsníka a aby sa neodťahovalo od prsníka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Je dôležité prisávať bábätko pri prvých náznakoch pripravenosti na dojčenie (precitanie, otáčanie hlavičkou, hľadanie). Váženie bábätka pred dojčením môže spôsobiť, že bábätko sa rozplače alebo že je už pred prisatím veľmi nespokojné a šermovanie ručičkami môže súvisieť aj s tým. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Toto je omnoho spoľahlivejšie než váženie bábätka pred a po dojčení. Stačí bábätko vážiť raz týždenne, aby ste videli, či priberá.  Pozrite si videá prisávania a pitia, na ktorých uvidíte, čo sledujeme pri dojčení ako ukazovatele príjmu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Miminko se od prsu stále odtahuje